Dardhat e parandalojnë diabetin

0
198

Dardhat përmban fibra të tretshme që ulin nivelin e kolesterinës së keqe (LDL).

Ajo është një burim i pasur i antioksiduesve dhe fibrave që parandalojnë fillimin e sëmundjeve të ndryshme.
Parandalimi i diabetit Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se dardha rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe parandalojnë formimin e rezistencës ndaj insulinës. Megjithatë, shkencëtarët theksojnë se dardha e kuqe përmban antocianin që zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2. Janë burime të pasura me fibra Një dardhë përmban rreth 6 gram fibra, që është 20% e vlerës së përditshme të rekomanduar. Nxisin imunitetin

Dardha është e madhe për forcimin e sistemit imunitar. Ajo është e pasur me antioksidues që zvogëlojnë nivelin e radikalëve të lira në trup. Përmban vitamina dhe minerale që do të ndihmojnë trupin për të luftuar kundër gripit dhe ftohjes.

Pastron trupin

Dardha rekomandohet edhe gjatë periudhës kur doni të shkarkoni kilogramët e tepërt. Ka kalori të ulët. Gjithashtu, ajo është e pasur me përbërës të natyrshëm që nxisin pastrim të thellë, nxjerrjen e lëngjeve të tepërta dhe toksinave.

Ndihmon në mbrojtje kundër kancerit

Dardha ka efekte pozitive në mbrojtjen e kancerit të mushkërive, ezofag, stomak dhe zorrë.

Mbron lëkurën

Dardha është e pasur me beta-karoten – një antioksidues i fuqishëm që është përgjegjëse për mbrojtjen dhe funksionin normale të lëkurës dhe mukozave. Natyrisht mbron lëkurën nga ndikimet e jashtme dhe është përgjegjës për krijimin e pigmentit të melaninës në lëkurë.

Ruan shikimin

Tre deri katër dardha në ditë zvogëlojnë rrezikun e dhëmbëve të verdhë ose degjenerimit makular, një sëmundje tipike te të moshuarit. Dardha ruan edhe shikimin.