Numri i vogël i votuesve në diasporë shkaku i krizës politike në Kosovë

Ministria e Disporës ka thënë se kapacitet nuk kanë lejuar që të bëjnë shumë diasporën Interesimi i ulët i diasporës për të votuar mund të...

Hapet edhe pika shkollore në Effretikon!

Të premten e kaluar, më 27 Shtator filloi mësimi edhe në shkollën në Effretikon të Kantonit të Cyrihut. Në këtë pikë shkollore punon mësuesja...

Lajm i mirë për kosovarët: Gjermania hap shumë vende pune, ja si mund të...

Në tre muajt e parë të vitit 2017 punëdhënësit kërkojnë 1.064 milionë punëtorë, që është 9.000 më shumë se në tremujorin e fundit të...

Në përkujtim të komandantit të parë të bërthamës së ushtrisë së Kosovës, Heroit Salih...

Saim Tahiraj Sot mbushen 22 vite që kur ra në fushën e nderit, në betejën e Koshares heroike,...

Bekim Brestovci afarist mjaft i suksesshëm në Aschaffenburg të Gjermanisë

Suksesi i shumë bashkatdhetarëve anë e mbanë botës dita dites po rezulton me shumë suksese në profesionet e tyre.Një ndër afaristët e suksesshëm të...

MËRGIMTARI DHE AKTIVITETI I TIJ POLITIKË

Edhe këtë të ejte, Oda e Mërgimit, emision ky në kuadër të Tv Syri Blue me seli në Solothurn të Zvicrës, shtroi para mysafirëve...

Hajdari: Kosova të merr shembull Izraelin e Kroacinë për diasporën

Për shumë dekada diaspora e Kosovës ka qenë njëra ndër shtyllat kryesore për Kosovën në të gjitha fushat e jetës. Vjollca Hajdari, bashkëthemeluese e organizatës...

Zvicër: Mbyllje masive e shitoreve të vogla

Në përgjithësi, janë më të kërkuara supermarketet e vegjël të vendosur në qendra të frekuentuara. Ato përshtaten me shprehitë për të blerë në shpejtësi...

Hapa të rëndësishëm bashkëpunimi me diasporën

“Deri vonë, emigracioni është parë si një çështje personale në Shqipëri, por përballë shifrave dhe cilësisë së komunitetit jashtë vendit, shoqëria dhe politika kanë...

Idea e bashkimit të diasporës – alternativë e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar

Idea e bashkimit të diasporës - alternativë e Lobit Euro-Atlantik Shqiptar Ndodhemi në Greqi,mbasi kemi udhëtuar nga tre shtete të ndryshme për takime pune në...

Lajmet e fundit

Kjo bime rritet ne oborin tuaj..!? Kuron te gjitha semundjet e mushkerive..!? Ja si...

Kjo bime rritet ne oborin tuaj..!? Kuron te gjitha semundjet e mushkerive..!? Ja si ta perdorni..!? Një nga këto produkte të mrekullueshme që ofron natyra...

Studimi i fundit shkencor po hallakat gjithe boten per Specin ! Cfare po i...

Studimi i fundit shkencor po hallakat gjithe boten per Specin ! Cfare po i shkakton trupit speci… Farat dhe speci janë të pa ndashëm në...

Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork

Përgatiti E.B. dhe Nexhmedin Syla, Nju Jork Elvir Muriqi është një legjendë e boksit, i njohur si “Kosova Kid” në ring. Ai u bë sportisti...