“Aida është ‘Kali i Trojes’ brenda VV-së me Xhavit Halitin si arkitekt”

0
263

Analistët: Përçarja e VV-së i zgjatë jetën pushtetit aktualMuzaqi: Kemi bërë peticion për shkarkimin e Dërgutit
“Gjithsesi ndarja e çdo partie është fatkeqësi për politikën dhe mundësinë e opsioneve. Gjithsesi, dyshoj se “Aida është » Kali i Trojes » brenda VV-së me Xhavit Halitin si arkitekti i kësaj mesele”. Ky është momenti kritik për VV që mund ta rrënoj , apo ta bëj edhe më të fortë atë”, ka thënë analisti Faton Mehmeti.

Fyerja që deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti, i bëri Albin Kurtit teksa po komunikonte në viber me deputetët e këtij subjekti politik, ka rezultuar me dorëheqjen e saj nga posti i anëtares së Kryesisë dhe nga posti i kryetares së degës në Vushtrri. Kurse, aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje në Vushtrri thonë se janë ata që kanë kërkuar shkarkimin e Dërgutit përmes një peticioni. Nga ana tjetër, analistët politik thonë se nga përçarja e LVV-së ose ndarja e saj në dy grupe, fituesja më e madhe do të jetë Partia Demokratike e Kosovës e cila kishte qenë shënjestra kryesore e kritikave të Lëvizjes Vetëvendosje.

Partia Demokratike e Kosovës, është subjekti politik që do të përfitojë më së shumti nga përçarja eventuale ndërmjet të figurave kryesore të Lëvizjes Vetëvendosje.

Ditë më parë, në media është publikuar një lajm ku deputetja, Aida Dërguti gjatë një bisedë në viber me kolegët e saj deputetët, ku ofendon rënd ish-kreun e VV-së, Albin Kurti.

Pas këtij publikimi, nuk kanë munguar as komentet në Facebook të deputetëve të Vetëvendosjes të cilët kanë kritikuar ose i kanë dalë në mbrojtje deputetes Dërguti.

Kurse, këto zhvillime të sipërpërmendura kanë bërë që të thirret një mbledhje e jashtëzakonshme e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje për të diskutuar lidhur me këtë çështje.

Nga ana tjetër, deputetja Aida Dërguti nuk ka marrë pjesë në këtë mbledhje, por përmes një komenti në profilin e tij në Facebook ka bërë të ditur se ajo ka dhënë dorëheqja nga kryetarja e degës së këtij subjekti politik në Vushtrri dhe nga Kryesia e VV-së./BOTA SOT