Vidhen trupat e milionerëve në laboratorin rus, ku të ngrirët do të ringjalleshin në të ardhmen

0
386

Një grua e përbuzur theu laboratorin e kriogjenikës të ish-burrit të saj dhe vodhi trurin e ngrirë të njerëzve që shpresonin të ktheheshin në jetë.

Valeria Udalova, 59-vjeçare dhe stafi i kompanisë së saj rrëmbyen trupat e njerëzve që paguan mijëra funta me shpresën se do të ringjallen në të ardhmen.

Disa nga kufomat ishin nga Britania dhe ShBA dhe ishin ruajtur nga ish-burri i Valeria Danila Medvedev, 41-vjeçar, në laboratorin e Moskës, në Rusi.

Laboratori është objekti kryesor i ruajtjes së krio-ruajtjes në Rusi, thonë raporte.

Policia u thirr dhe kapi ngarkesën makabre të mbetjeve njerëzore të ruajtura nga teknologjia “Frankenstein” duke u ofruar njerëzve mundësinë që të “kthehen në jetë” në të ardhmen.

Por Medvedev i tha RTVi: “Policia nuk e kapi Valerianë”, raportojnë mediat e huaja, përcjell Sinjali.

“Ajo u largua, duke marrë trurin e dikujt nga krio-magazinimi.”

“Truri i neuro-pacientëve tanë u mbajt veçmas, në kuti të veçanta mjekësore metalike.”

Si Medvedev, i cili drejton KrioRus, ashtu edhe ish-shefi i tij Udalova, i cili krijoi një kompani të re të quajtur Open Cryonics në rajonin e Tver, pretendojnë se janë pronarët legjitimë të mbetjeve njerëzore.

Policia tani po shqyrton pretendimet rivale ndërsa kërkon që ish-bashkëshortët grindës të garantojnë “integritetin” e kufomave dhe trurit të ngrirë, si dhe trupat e dhjetëra qenve dhe maceve që pronarët donin të sillnin në jetë në të ardhmen.

Ekziston frika se eshtrat mund të jenë dëmtuar gjatë bastisjes.

“Valeria nuk bëri mirë, ajo thjesht mashtroi”, pretendoi Medvedev, i cili krijoi një familje të re me një grua tjetër.

“Kishte një rrezik dëmtimi, është e pamundur të transportosh trupat në një pozicion horizontal.”

Një ekspert i laboratorit, Aleksey Potapov, tha se derisa po përpiqeshin të vidhnin vazot në të cilat ndodheshin trupat, shumica e azotit u derdh në tokë dhe mbetjet njerëzore “filluan të nxehen”.

Udalova pretendon se ajo u dëbua padrejtësisht nga kompania e saj e vjetër dhe është pronare e ligjshme e aseteve të saj.

“Ka shumë porosi nga vende të ndryshme, veçanërisht nga pronarët e qenve dhe maceve”, tha ajo.

“Kjo është arsyeja pse Medvedev donte të merrte KrioRus për vete.”

Kostoja e kriopreservimit të të gjithë trupit është rreth 26,000 funta, ose për të kursyer vetëm trurin, 11 mijë.

Rreth 82 pacientë ishin në magazinë të kompanisë, përfshirë 25 të huaj.

Mes trurit të ngrirë në dyqanin e Moskës është Dr. Yuri Pichugin, i cili vdiq në vitin 2018, pasi shpiku koktejin kimik i cili i ruan njerëzit për pasardhësit në një ngrirje të thellë në minus 196C.

Thuhet se një tru i “zgjuar” në dekadat ose shekujt e ardhshëm mund të mbillet në një trup tjetër njerëzor.

Për disa ky është një makth shkencor dhe një fyerje makabre ndaj natyrës, për të tjerët një perspektivë realiste dhe një hap joshës drejt jetës së përjetshme.

Firma kriogjenike KrioRus ngrin qen duke përdorur teknologjinë Frankenstein që synon rikthimin e njerëzve dhe kafshëve në jetë. Shkruan Lajmi net!

Megjithëse për disa tingëllon si skenari i frikshëm i një filmi të fantashkencës, për të tjerë kjo është një mundësi realiste drejt jetës së përjetshme.