Sulmet ndaj Tel Aviv – Netanjahu: Operacioni i Gazës «për aq kohë sa është e nevojshme»

0
222
Keystone/dpa/Mohammed Talatene
Sipas kryeministrit Benjamin Netanyahu, operacioni ushtarak i Izraelit kundër Hamasit në pushtet në Rripin e Gazës do të "vazhdojë për aq kohë sa është e nevojshme".

Netanyahu tha se së pari duhet shkatërruar infrastruktura e Hamasit islamik. "Kemi ditë të vështira përpara, por do t'i kalojmë së bashku dhe do të fitojmë," tha 71-vjeçari.

Pas sulmit më masiv me raketa të deritanishme nga palestinezët militantë në zonën më të madhe të Tel Avivit, ushtria e Izraelit kishte shtuar sulmet e saj ndaj anëtarëve të vjetër të Hamasit. Forca ajrore qëlloi në shtëpitë e Raed Saad, shefit të Hamasit për operacione speciale dhe dy komandantëve të Hamasit në Chan Junis në jug dhe Dir el-Balach në pjesën qendrore të Rripit të Gazës, njoftoi ushtria të shtunën në mbrëmje. Ushtria e Izraelit gjithashtu kërcënoi udhëheqjen e Hamasit me vrasje në shënjestër.

Militantët palestinezë në Rripin e Gazës qëlluan me raketa tre herë me radhë në metropolin bregdetar të Tel Aviv të Shtunën. 
Një burrë u vra gjatë procesit. Forca ajrore izraelite menjëherë më pas shkatërroi një ndërtesë shumëkatëshe me 14 kate në Rripin e Gazës, në të cilën ishin kompanitë e medias si Associated Press (AP) kishin zyrat e tyre.

Agjencia e lajmeve AP reagoi me tmerr. "Ky është një zhvillim tepër shqetësues," tha Presidenti i AP Gary Pruitt të Shtunën në New York. "Ne vetëm shpëtuam për pak humbje të tmerrshme të jetës." 

Sipas informacionit, transmetuesi televiziv i Katarit Al-Jazeera (Al-Jazeera) gjithashtu kishte një zyrë në ndërtesën që u shkatërrua kohët e fundit. Ushtria izraelite njoftoi në Twitter se avionët luftarakë kishin sulmuar një ndërtesë të lartë në të cilën shërbimi inteligjent ushtarak islamik Hamas kishte "burime ushtarake" në dispozicion. Hamasi islamik klasifikohet si një organizatë terroriste nga Izraeli, SHBA dhe BE. Ajo e ka bërë qëllimin e saj shkatërrimin e Izraelit.
Një zëdhënës i krahut ushtarak të Hamasit kërcënoi Tel Avivin me një "përgjigje që do të trondisë tokën". Organizata e tij njoftoi gjithashtu se do të gjuante raketa përsëri në Tel Aviv nga mesnata. Një komandant i Gardës Revolucionare Iraniane, Gjenerali Ismaeil Ghani, siguroi mbështetjen e pa rezervë të Hamasit në luftën kundër Izraelit në një telefonatë me shefin e Hamasit Ismail Haniyah të Shtunën, njoftoi media shtetërore iraniane.
SHBA po punojnë shumë për të de-përshkallëzuar konfliktin në Gaza. Të Shtunën, Presidenti i SHBA Joe Biden telefonoi Kryeministrin Izraelit Benjamin Netanyahu për herë të dytë këtë javë dhe për herë të parë gjithashtu me Presidentin Palestinez Mahmoud Abbas. "Presidenti përsëriti mbështetjen e tij të fortë për të drejtën e Izraelit për t'u mbrojtur nga sulmet me raketa nga Hamas dhe grupe të tjera terroriste në Rripin e Gazës," tha Shtëpia e Bardhë në telefonatën me Netanyahu. Biden kishte shprehur shqetësim në lidhje me sigurinë e gazetarëve dhe theksoi nevojën për të siguruar mbrojtjen e tyre.
Në një intervistë me Abbas, Biden gjithashtu theksoi se Hamasi duhet të ndalojë qëllimin e raketave mbi Izraelin, tha Shtëpia e Bardhë. Biden dhe Abbas kanë shprehur shqetësimin për vdekjet e civilëve të pafajshëm. Presidenti i SHBA theksoi angazhimin e tij për një zgjidhje të negociuar me dy shtete.
Sipas Ambasadës Amerikane në Izrael, diplomati i lartë amerikan Hady Amr u ul në Aeroportin Ben Gurion afër Tel Aviv. Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken i kishte kërkuar atij të takohej me përfaqësues nga të dy palët.
Kryediplomati i BE Josep Borrell bëri thirrje për respektimin e ligjit ndërkombëtar. Duhet të ketë qasje të plotë humanitare në Rripin e Gazës, kërkoi Përfaqësuesi i Lartë i BE të Shtunën në mbrëmje pas bisedimeve me përfaqësuesit e palëve në konflikt. Ai dënoi sulmet me raketa nga Rripi i Gazës. Izraeli ka të drejtë të mbrojë popullin e tij nga këto sulme, por duhet të veprojë si duhet dhe të shmangë viktimat civile.
Ndërkohë, ushtria e Izraelit kërcënoi udhëheqjen e organizatës palestineze Hamas, e cila sundoi Rripin e Gazës, me vrasje të shënjestruar. Zëdhënësi i ushtrisë Hidai Zilberman i tha televizionit izraelit të Shtunën në mbrëmje se institucionet kryesore të Hamasit dhe Xhihadit Islamik në të gjithë Rripin e Gazës do të vazhdojnë të sulmohen atë natë. Kjo vlen edhe për udhëheqjen më të lartë në Hamas. Sipas një oficeri të forcave ajrore izraelite, Hamas ka qëlluar më shumë se 2,300 raketa në drejtim të Izraelit që nga e hëna. Izraeli sulmoi më shumë se 650 objektiva në Rripin e Gazës gjatë së njëjtës periudhë. 
Konflikti midis Izraelit dhe Hamasit në pushtet në Rripin e Gazës ishte përshkallëzuar në fillim të javës. 
Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, që nga ajo kohë rreth 145 njerëz janë vrarë dhe 1,100 janë plagosur. Siç njoftoi shërbimi i shpëtimit Magen David Adom, zjarri me raketa në Izrael gjatë ditëve të fundit vrau dhjetë vetë dhe plagosi 636.
Agjencia zyrtare e lajmeve palestineze Wafa njoftoi të Shtunën se një shtëpi ishte goditur në kampin e refugjatëve Shati në Gaza perëndimore. 
Sipas Ministrisë Palestineze të Shëndetësisë, dhjetë anëtarë të një familjeje Palestineze u vranë, përfshirë tetë fëmijë. Një djalë pesë muajsh i mbijetoi sulmit. Ushtria izraelite po shqyrton raportet. Kohët e fundit, forca ajrore e Izraelit sulmoi një sistem të gjerë tunelesh në pronësi të Hamasit, i cili sundonte Rripin e Gazës. 
Sipas deklaratave të tyre, 500 ton municion ishin përdorur. Një oficer i lartë në Forcën Ajrore Izraelite tha se 160 aeroplanë ishin të përfshirë në sulmin ndaj të ashtuquajturit sistem Metro të Premten në mbrëmje. Stillshtë ende e paqartë nëse dhe sa luftëtarë të Hamasit u vranë gjatë procesit. "Ka potencialisht qindra," tha ai.
Media e huaj akuzoi ushtrinë izraelite për manipulim të qëllimshëm të tyre me një cicërimë pak para sulmit. "Trupat ajrore dhe tokësore aktualisht po sulmojnë në Rripin e Gazës," tha ajo të Premten mbrëma kur pritej një ofensivë tokësore nga Izraeli. Sipas raporteve të medias, kjo kishte nxitur luftëtarë të shumtë të Hamasit të zhyten në sistemin nëntokësor. Ushtria e mohoi atë dhe foli për një gabim komunikimi. 
Nuk ka ushtarë izraelitë në Rripin e Gazës. Sipas oficerit, Izraeli ka shkatërruar gjithsej 31 punëtori të raketave Hamas dhe ekstremist Islamik Xhihad. Si rezultat, Hamasi aktualisht nuk është më në gjendje të prodhojë raketa të reja. 
Konflikti midis izraelitëve dhe palestinezëve kishte ardhur në kulm gjatë muajit të agjërimit musliman Ramazan dhe pas anulimit të zgjedhjeve parlamentare palestineze. Pengesat policore në qytetin e vjetër të Jeruzalemit, të cilat shumë të rinj palestinezë i perceptojnë si poshtërim, konsiderohen të jenë shkaktari. Përveç kësaj, kishte përplasje midis palestinezëve dhe kolonëve izraelitë në lagjen Jeruzalem të Sheik Jarrah për shkak të kërcënimit të dëbimeve dhe përplasjeve të dhunshme në Malin e Tempullit (Al-Haram al-Sharif). Kompleksi me Kupolën e Shkëmbit dhe Xhaminë Al-Aksa është vendi i tretë më i shenjtë në Islam. Por është gjithashtu e shenjtë për hebrenjtë sepse atje qëndronin dy tempuj hebrenj. 
Hamasi islamik e ka deklaruar veten të jetë mbrojtësi i Jeruzalemit. Të Shtunën, ditën e Nakba (katastrofës), palestinezët përkujtuan shpërnguljen dhe ikjen e qindra mijëra palestinezëve gjatë krijimit të Shtetit të Izraelit në 1948. 
Rreth 500 njerëz demonstruan në Ramallah në Bregun Perëndimor. Mijëra njerëz protestuan ndaj sulmeve ajrore të ushtrisë izraelite në Gaza në disa vende, përfshirë kryeqytetin britanik London, kryeqytetin francez Paris dhe Irak. Dhjetra demonstruan përsëri në kufirin me Izraelin në Liban. 
Sipas dëshmitarëve okularë, forcat izraelite të sigurisë qëlluan me gaz lotësjellës ndaj njerëzve që i afroheshin kufirit.