Kur ti ikën

Kur ti ikën i numëroj yjet edhe hapat n'shkallët e fqiut një flutur e bardhë godet dritaren " sikur të kish harruar ngjyrën " Edhe ëndrrat nis e...

KTHEHUNI TE BALTA

U dogja nga malli me zemër thyer po ikim nga balta jote selishta ime e dashur! Dikur, gjuanim kohën me gur nuk u trembnim kurrë ruanim t’bukurën...

S’të harroj vendlindja ime!

Ika larg nga trojet e mija ika larg, në mërgim jam për vendlindjen m’kallë mërzia peshë malli mbi supe kam! S’të harroj vendlindja ime jam tek Ti...

Akademik Idriz Ajeti – TURP TË QOFTË OJ QEVERI

Si nuk pate turp Oj Qeveri Akademikun ma të çmuar E varrosët si një fëmijë A vetëm pse nuk pati Vajzë as djalë Këtë gabim të madh Kurrë Zoti...

Gjurmët e humbura!

Pa dashur të të gjeja dola pas gjurmëve të tua Me hapa të lehta të kërkova në terrin e shtrirë nëse do të shoh ty diku Eca...

GJUHA E FJALËS

Sa herë që flasim gjuhën e fjalës Flasim pastër dhe shpirtërisht Ajo është gjuha e zemrës Edhe kur shkruajmë në gegnisht Sa herë flasim gjuhën...

Mërgimtar jam unë

Mërgimtar jam unë I frikësuar në rrugë i pasigurt në punë i trishtuar në gjumë i pafat në Atdhe Mërgimtar jam unë i dëshpëruar gjer më re jetoj...

Ëndrrave me vela

Në dërrasat e teatrit të anijes kam fjetur e vetme atë natë ca rroba palaçosh ishin grisur i vura nën kokë si jastëk Edhe perdet e...

Më prit një natë me hënë!

Një mbrëmje do vijë papritur sytë me duar kam për t`i mbyllur e dijë shumë emra s`do të thuash unë besoj s'më ke harruar Në këtë...

I pa vdekshme kujtimi yt artist Agim Gashi!

Plot 4-vite pa ty i pa harruar poet e rapsod; Plot 4-vite sharkia të rrin e heshtur në zi, Plot 4-vite vargu...

Lajmet e fundit

ZGJOHU

Emri yt në gjakun tim Nëpër vena poshtë e lart Zgjohu shpirt mos u dorëzo Një buzëqeshje ma dhuro Dora jote ka shumë fjalë Eja e...

Sot po e kujtojm mikun tonë Agron Bajramin, me një poezi për këngë.

Për Agron Bajramin N`kraht e shqipes qëndisë me vija Del një djalë nga Arbëria, Si shqiponjë n`folen e vet, Agron Bajrami, o la amanet. Agron Bajrami qyshë...

Lufta kundër krimit të organizuar është e pakompromis dhe e panegociueshme.

Të negociosh e të bësh kompromis me krimin është të bëhesh njëri prej tyre. Prandaj aksioni i sotëm...