“VERNA”, FILMI PËR DHUNIMIN QË THYEN KUFIJTË NË BOTËN MYSLIMANE

Filmi pakistanez “Verna” nis me portretizimin e një gruaje të re dhe të bukur e cila është e martuar, e shkolluar dhe po ndërron...

Cima dhe Qumili me skeq humoristik për nder të mikut të ndjerë Lecit

Dy aktorët e njohur Rasim Thaqi - Cima dhe Sevdai Radogoshi shumë shpejt do të vijnë me risi. Fjala është për një skeq humoristik i...

RIKTHEHET “SUPERMAN”, POR KËTË HERË PAK MË NDRYSHE

Para disa kohësh është publikuar filmi më i shumëpritur nga audienca, “Justice League”, dhe të gjithë  fansat e DC zyrtarisht mund të mirëpresin rikthimin...

ECMaNdryshe: Qendra Historike e Prizrenit humb edhe një monument

Në Qendrën Historike të Prizrenit është rrënuar edhe një monument i trashëgimisë kulturore, i cili ka gëzuar mbrojtje ligjore. Organizata jo-qeveritare “Emancipimi Civil Ma Ndryshe”,...

Intervista e rrallë e Isa Boletinit për mediat franceze

Gazeta franceze “Le Radical” ka botuar të mërkurën e 9 prillit 1913, në faqen 3, intervistën e patriotit dhe trimit shqiptar, Isa Boletini, në...

U shënua solemnisht 20 vjetori i aktivitetit të Fondit Humanitar të Preshevës, Bujanocit dhe...

  Në Zollikon afër Zürichut, të dielën, më 26 nëntor 2017, solemnishtë u shënua 20 vjetori i aktivitetit te suksesshëm të Fondit Humanitar të Preshevës,...

Fjalimi i rrallë i Morgan Freeman do t’ju emocionojë!

“Të kisha më shumë nuk ishte e mjaftueshme”. “Unë jam 80 vjeç  dhe fatkeqësisht jam shtrirë në një krevat spitali. Kam miliona dollarë në bankë,...

Fotografi nga Kosova fiton konkursin ndërkombëtar të fotografisë, PreFoto

Në Preshevë sot është mbajtur edicioni i 7-të i konkursit Ndërkombëtar të Fotografisë artistike, PreFoto. Pjesëmarrës në këtë edicion ishin forografë nga Kosova, Shqipëria dhe...

MANIFESTIM KULTURORË ME RASTIN E 28 NËNTORIT – DITËN E FLAMURIT KOMBËTAR

Në Ostermundigen të Bernit, u shënua solemnishtë 28 Nëntori, Dita e Flamurit   Para një numri të madhë bashkëatdhetarësh të rrethinës së Bernit, para shumë...

MËRGIMTARI DHE AKTIVITETI I TIJ POLITIKË

Edhe këtë të ejte, Oda e Mërgimit, emision ky në kuadër të Tv Syri Blue me seli në Solothurn të Zvicrës, shtroi para mysafirëve...

Lajmet e fundit

RREZONA RAMADANI NJË HISTORI FURTUNË E GOLAVE NË FUTBOLL

Rrezona Ramadani një futbolliste e dashur që na mahnitë me stilin e saj në fushë. Një vajzë që me...

Zvicra fiton ndaj Turqisë, Shaqiri lojtari i ndeshjes

Zvicra ka arritur që ta mposht Turqinë me rezultat 3-1 fal golit të Seferoviq dhe dy golave të Shaqirit ndërsa për Turqinë...

TAKOHEN AKTIVISTËT E LVV, QENGJI NË HELL IDEALI NË ZEMËR

Nga: Hava Kurti Krasniqi Sot në një lokal malor në Kanton Cyrih u takuan Anëtarët e LVV pika...