Ushqimet në çantën e fëmijëve për në shkollë

Pushimet mbaruan dhe shkolla dhe puna i rikthehen rutinës. Në mëngjes, përveç punëve të përditshme, tashmë do duhet të përgatisni dhe ushqimin për fëmijët...

PREZENTIM DINJITOZ I MUZIKËS FOLKLORIKE NË MËRGIM

Muzikën folklorike duhet ruajtur e kultivuar në vendlindje por gjithësesi edhe në mërgim.   Këtë të enjte në Odën e Mërgimit do të flitet për muzikën...

U shënua solemnisht 20 vjetori i aktivitetit të Fondit Humanitar të Preshevës, Bujanocit dhe...

  Në Zollikon afër Zürichut, të dielën, më 26 nëntor 2017, solemnishtë u shënua 20 vjetori i aktivitetit te suksesshëm të Fondit Humanitar të Preshevës,...

Historia flet nëse dimë ta shkruajmë

Në konfliktet e mëdha shoqërore e historike të kohës, shkrimtarët, shkencëtarët e artistët nuk rrinë duarkryq; por vehen në ballë të popullit dhe prijnë...

Doli në dritë libri “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit...

Mësuesi Vaxhid Sejdiu këto ditë botoi një libër studimor shumë interesant, si rezultat i studimeve të tija të thella në fushën e...

Letra e Erich-Maria Remarque, dërguar të dashurës së tij, Marlene Dietrich

“Shpirti im, qielli im i dashur, ti më ke shkruar kaq e kaq letra të bukura e, unë përsëris atë që kam thënë gjithmonë:...

Guxo! – shpirti dhe amaneti i Ndre Mjedjes

Ndre Mjedja 1. Për Mjedjen dhe krijimtarinë e tij poetike për fëmijë, prej kohësh më ka munduar pyetja: “A ishte një fenomen letrar Mjedja? Nga...

Shqipëria kualifikohet në finalen e Eurosong 2019

  Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi ka bërë histori, duke u renditur mes këngëve më të mira që do të performohen edhe në natën finale të...

Placido Domingo flet për një shqiptar

Tenori legjendar Placido Domingo flet për Ramë Lahajn. Vetë tenori shqiptar e ka postuar një video ku dëgjohen disa nga mendimet e Domingos për...

“VERNA”, FILMI PËR DHUNIMIN QË THYEN KUFIJTË NË BOTËN MYSLIMANE

Filmi pakistanez “Verna” nis me portretizimin e një gruaje të re dhe të bukur e cila është e martuar, e shkolluar dhe po ndërron...

Lajmet e fundit

RREZONA RAMADANI NJË HISTORI FURTUNË E GOLAVE NË FUTBOLL

Rrezona Ramadani një futbolliste e dashur që na mahnitë me stilin e saj në fushë. Një vajzë që me...

Zvicra fiton ndaj Turqisë, Shaqiri lojtari i ndeshjes

Zvicra ka arritur që ta mposht Turqinë me rezultat 3-1 fal golit të Seferoviq dhe dy golave të Shaqirit ndërsa për Turqinë...

TAKOHEN AKTIVISTËT E LVV, QENGJI NË HELL IDEALI NË ZEMËR

Nga: Hava Kurti Krasniqi Sot në një lokal malor në Kanton Cyrih u takuan Anëtarët e LVV pika...