I MENÇURI MËSON NGA GABIMET E TJERËVE, KURSE BUDALLAIT I SHKON JETA DUKE BËRE...

Tregimi mbi shetitjen e Diogjenit me fener ne dorë ne pikë të ditës, për të gjetur një njeri, flet për faktin se shumica e...

Letra e tentim-vetëvrasjes së Bodlerit shitet për 234 mijë euro

Letra e poetit francez Charles Baudelaire, në të cilën njoftonte se do të tentonte ta vriste veten, është shitur për 234 mijë euro në...

‘Sherr’ te ‘Kënga Magjike’! Ardit Gjebrea zbulon konkurrentët që u përpoqën të korruptonin jurinë

Edhe pak javë kanë mbetur nga netët gjysmë finale të spektaklit “Kënga Magjike”. Me rikthime artistësh të mëdhenj dhe gjithashtu shumë prurje të reja,...

PËR MEDVEGJËN SE SHPEJTI MUND TË FLASËM VETËM NË KOHËN E KALUAR

 Mbrëmë, në emisionin gjëthnjë e më të popullatizuar në tv Syri Blue, Oda e Mërgimit, u fol për Humanizmin e mërgimtarit. Në studio ishin ...

Emri gur si antroponim në gjuhën shqipe

Ndër shqiptarët hasa në emra të ndryshëm me prejardhje nga bota shtazore,bimore, lumenjve,planetëve etj. Po i theksoj disa prej tyre: botës bimore : Mimozeë...

Monografi letrare për tre dëshmor të UÇK-së

Gani Xhafolli është njëri ndër krijuesit e mirënjohur  jo vetëm brenda vendit tonë por edhe më gjerë. Veprat e tij letrare janë  përkthyer edhe...

Në ditën e kalimit në përjetësi, kujtojmë kryetrimin tonë me bustet e tij në...

  Rexhep Rifati - Teksti dhe fotot Sot në 552 e vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeut, apo siç thuhet në Kalabri: Atit të Arbërisë, po postoj...

FOTO/ Një burrë shqiptar në vitin 1850

Ky ilustrim paraqet një burrë shqiptar të vitit 1850, periudhë gjatë së cilës Shqipëria ishte nën zotërimin e Perandorisë Osmane. Kjo mënyrë e të veshurit...

AUDICION PËR ZGJEDHJEN E AKTORËVE TË FILMAVE TË METRAZHIT TË SHKURTËR

Në studion e tv Syri në Grenchen të kt. SO u mbajt përzgjedhja e aktorëve të projektit më të ri të filmave...

Hervin Çuli rizgjedhet Drejtor i Teatrit Kombëtar

Hervin Çuli rizgjedhet për herë të dytë në krye të Teatrit Kombëtar. Lajmi është konfirmuar edhe në vendimin e Këshillit të Ministrave.   Çuli prej vitesh...

Lajmet e fundit

SHOQËRIA, SHTETI DHE POLITIKAT(mirëqenia mendore)

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, mirëqenia mendore përcaktohet si një gjendje e mirëqenies në të cilën individi realizon aftësitë e tij ose...

Krijimi i një librarie është profesion i veçantë. – Krenare Kuçi-Bozhdaraj.

Shpërndarja e librit, krijimi i një librarie është profesion i veçantë. Është një veprimtari që lexuesit i bën të lumtur. Autorët i...

Ju nuk çuditeni që shqiptarët e Kosovës kanë pasaporta serbe, e kishe po çuditeni...

Postimi i plotë: “Kryeministri ynë idealist. Veç një cinik dhe një injorant i sheh shqiptarët e ndarë.