ÇAN ÇANI

Nga: Compay Segundo (interpretimi nga: Buena Vista Social Club) Përktheu: Daut Dauti Nga Alto Sedro unë shkoj në Markane Arrijë në Kueto dhe shkoj në Majari Dashurinë që...

Vendbanimi i poezisë

Poezia strofullën e vendbanimit e ka në zemër, energjinë gjallëruese e merr nga shpirti. Shtëpia e poezisë është jashtëtokësore, arti poetik për botën e...

Macaulay Culkin: Ka 15 vjet që nuk e kam shikuar filmin “Home Alone”

Aktori Macaulay Culkin, i cili u bë i famshëm në saje të rolit në filmin “Home Alone”, thotë se ka kaluar një kohë të...

Gabimi në “Fjalorin Enciklopedik të Kosovës” nuk është i yni!

Këto ditë doli në media se në “Fjalorin enciklopedik të Kosovës ”është bërë një gabim te vendbanimi Vërban i komunës së Vitisë, ku në...

Francë, shqetësim zhdukja misterioze e veprave të artit

Policia franceze nisi një hetim për të gjetur 4 vepra arti që janë zhdukur nga muret e Asamblesë Kombëtare, apo Parlamentit, në Paris. Zhdukja e...

“Zoti i unazave” vjen në televizion falë “Amazon”

Nëse ai që ka rëndësi është rezultati, “Amazon” ia ka dalë mbanë. Ai ia ka rrëmbyer “Netflix”-it dhe “HBO”-së të drejtën për ta nxjerrë...

Xhamia e parë funksionale në SHBA u hap nga shqiptarët në Biddeford, Maine, 1915

Dr. Craig Considine, autor i librit “Myslimanët në Amerikë": Duke shqyrtuar faktet” ka shkruar se shqiptarët kanë hapur mbase xhaminë e parë funksionale në...

MOS E NDAL VALLËZIMIN

Nga: Bryan Ferry Përktheu: Besnik Hamiti Nana thotë veç e vërteta ka rëndësi Me rrejtë e me mashtrue është mëkat Pezull n’erë nëpër botën e shkyeme e të...

Hervin Çuli rizgjedhet Drejtor i Teatrit Kombëtar

Hervin Çuli rizgjedhet për herë të dytë në krye të Teatrit Kombëtar. Lajmi është konfirmuar edhe në vendimin e Këshillit të Ministrave.   Çuli prej vitesh...

Një libër mbi mësimdhënien në shkollën shqipe të St. Gallenit nga Dr. Vaxhid Sejdiu

Vaxhid Sejdiu Vaxhid Sejdiu, një libër mbi mësimdhënien në shkollën shqipe të St. GallenitPak ditë përpara festës së...

Lajmet e fundit

RREZONA RAMADANI NJË HISTORI FURTUNË E GOLAVE NË FUTBOLL

Rrezona Ramadani një futbolliste e dashur që na mahnitë me stilin e saj në fushë. Një vajzë që me...

Zvicra fiton ndaj Turqisë, Shaqiri lojtari i ndeshjes

Zvicra ka arritur që ta mposht Turqinë me rezultat 3-1 fal golit të Seferoviq dhe dy golave të Shaqirit ndërsa për Turqinë...

TAKOHEN AKTIVISTËT E LVV, QENGJI NË HELL IDEALI NË ZEMËR

Nga: Hava Kurti Krasniqi Sot në një lokal malor në Kanton Cyrih u takuan Anëtarët e LVV pika...