Tirana dhe Prishtina zyrtare do të duhej ndërruar diskursin politik!?

Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Dallimet në mesë të partive në Kosovë për qëndrimin ndaj Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës qëndrimi që mban...

Rrëzimi i Qeverisë Hoti, Kampi i Vjosa Osmanit tallen keq me LDK’në

Pasi Gjykata Kushtetuese e rrëzoi Qeverinë Hoti, vjen edhe reagimi nga kabineti i Vjosa Osmanit Vetëm pak minuta pasi Gjykata...

Haki Rugova sot del në seancë dëgjimore

Sot do të mbahet seanca dëgjimore për kryetarin e Istogut, Haki Rugovën që u arrestua për keqpërdorim të detyrës.

Arrestimi i inspektorit komunal Gafurr Rexha në Prishtinë zbulon rrënjët e lidhjes së Shpend...

Shkruan: Gani Qarri Kjo është dëshmia më e mirë se si i gjithë ky degradim banditesk që i është shkaktuar...

Lajm i mirë: Partitë shqiptare në Bujanoc marrin 26 ulëse në kuvendin komunal të...

Dje janë mbajtur zgjedhjet nacionale dhe ato lokale në Serbi, në ato nacionale shqiptarët kanë garuar në një listë të përbashkët ku...

PSE VJOSA OSMANI DO TË KETË SUKSES, NËSE E THEMELON NJË SUBJEKT TË RI...

Lirim Gashi Përgjigje ajnshatjnave, që thonë se nëse Vjosa Osmani del në zgjedhjet e ardhme me një subjekt të...

Si i kishte grabitur Serbia territor Kosovës, si ndodhën ndryshimet administrative?

NDRYSHIMET ADMINISTRATIVE TERRITORIALE NË REPUBLIKËN POPULLORE TË SERBISË NË VITIN 1834-1954. Komuna e Leposaviqit dhe disa vendbanime të komunës së Rashkës iu...

Historike: Shqiptarët e Bashkuar fitojnë 4 ulëse në Kuvendin e Serbisë

Sipas projeksioneve të para të Ipsos dhe Cesid në rezultatet e bazuara në 44.1 për qind të mostrës së përpunuar del se...

Poetia 12- vjeçare Lediona A Syla nën hapat e artistes së madhe të kombit,...

Eh sa shumë e shumë vite karrierë bërë në art, nga artistja e pa arritshme e kombit, Margarita Xhepa!Ikona e artit Margarita...

E konfirmon Hoti: Kemi lejuar mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë

Autoritetet kosovare kanë lejuar që brenda territorit të Kosovës të lejohet procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare të Serbisë.

Lajmet e fundit

Arbnore Hasani, kandidate për Deputete nga radhët e AAK nga Diaspora

Intensifikimi i kryetarit të AAK z. Ramush Haradinaj ishte ide e mëhershme në të mirën e vendit që diaspora duhet të jetë...

Politikania nga Presheva Ardita Sinani pjesë e rubrikës “ Bardh e Zi“ e...

SYRI.TV: Përshëndetje e nderuara znj. Ardita Sinani, mirë se na erdhët në rubrikën Bardh e Zi në portalit Syri.tv nga Mërgata?

Demokracia, përfshirja dhe përfaqësimi në proceset shoqërore

Në zgjedhjet e ardhshme në Kosovë Mërgata duhet të jetë aktive në realizimin e të drejtave të tyre. Si në aspektin e...