«KF LUGINA» NGA PRESHEVA VLERËSON ME MIRËNJOHJE GAZETARIN E SYRI.TV NGA ZVICËRA ARBEN MEHMETI.

 Është hera e tretë që gazetari i televizionit SYRI.TV Arben Mehmeti shpërblehet me  mirënjohe.  Kështu ndodhi edhe sot...

Përfundon me sukses edicioni i 10-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmbërësve në Nju Jork...

Përgatiti E.B., Nju Jork Festivali Ndërkombëtar i Filmbërësve në Nju Jork (IFFNY) është një nga festivalet e njohura të...

Militant Plakolli: Globalizimi dhe Integrimi në BE

Përgatiti: E.B., Nju Jork Militant Plakolli u lind në vitin 1995 në qytetin e Podujevës. Ai është i diplomuar...

Marilo Meta: Zhvillimi profesional i rinisë shqiptare

Intervistoi E. B., Nju Jork Cili ishte qëllimi i konferencës Albanian Dreamin’ 2021? Marilo Meta: Albanian...

Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes shoqatave nga Lugina e Preshevës në Zvicër

Rreth njëzetë organizata marrin nismën për krijimin e Bashkimit të Shoqatave të Luginës së Preshevës në Zvicër Në...

Wuhani, «qyteti i heronjëve». Jeta, një vit pas pandemisë

Wuhani ishte kthyer prej kohësh destinacioni im kryesor për parë si kishte ndryshuar jeta pas shpërthimit të Covid-19, por isha duke pritur momentin e...

Kjo është pirateria ajrore në Evropë

Si kryetarë të komiteteve të huaja të parlamenteve tona, ne dënojmë uljen e detyruar emergjente të fluturimit Ryenair në Minsk në termat...

Problemi Izrael – Palestinë, lexoni librin : Çështja Izrael)

Fatmir Brajshori-Tushi Në mësimet e tyre hebrenjtë nuk janë njerëz të Zotit, por në fakt Njerëz - Zot!

Në përkujtim të komandantit të parë të bërthamës së ushtrisë së Kosovës, Heroit Salih...

Saim Tahiraj Sot mbushen 22 vite që kur ra në fushën e nderit, në betejën e Koshares heroike,...

Ligji për konfiskimin e pasurisë!

Fatmir Brajshori-Tushi Është shumë lehtë i aplikueshëm!Thjeshtë do të mund të aplikohet në këtë...

Lajmet e fundit

Skandaloze: Prishtinë, policët e dënojnë qytetarin me 450 euro për puthje

Naser Sertolli Pjesëtarë të Policisë së Kosovës i kanë shqiptuar një gjobë një mërgimtari në Prishtinë vetëm pse...

«Presheva Summer 2021» eveniment sportiv në stadiumin e qytetit

Presheva Summer 2021" eveniment sportiv i cili në stadiumin e qytetit të Preshevës ishte vend ku (ri) bashkoheshin dashuria për vendlindjen dhe...

SHAIP KAMBERI I VETËM KUNDËR “BOTËS SERBE”

Shkruan Tomislav Markovic, gazetar dhe shkrimtar nga Beogradi.Huazuar nga Al Jazeere Aleksandar Vuçiq dhe shoqëruesit e tij pëlqejnë të...