Gjermani: Fëmija dhjetëvjeçar nga Maqedonia, voziste veturë në magjistrale

Një dëshmitar nuk mund t’u besonte syve, kur gjatë vozitjes në magjistralen Landstraße 241 pranë Inden (Gjermani) pa një fëmijë që voziste në anën...

Shqiptari kërkon falje për aksidentin, por nuk pranon ta fyejnë

Pasditen e së dielës, në Konstanz, Gjermani, Nderim K. nga Kreuzlingeni i Zvicrës ka humbur kontrollin mbi makinën e tij sportive dhe kështu ka...

Darka e Lamës

Siq dihet edhe nga e kaluara, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit. Shumë festa siç është ajo e “Darka...

Prestigjiozja zvicerane: A ishte Kosova një mëkat ose rast i veçantë?

Shqiptaret e Kosoves ne demostratat e mbajtura ne dhjetor 2007 ne Prishtine Në Serbi kritikohet mbështetja e çiltër e BE për kohezionin spanjoll. Pse kjo...

Nderim K. i shpëtoi aksidentit horror në Konstanz, kërkon falje dhe nuk dëshiron të...

Të dielën mbasdite Nderim K. humb kontrollin e timonit dhe nga rruga del në trotuar dhe më pas aksidentohet me dritaren e një objekti...

Detektivët në Zvicër lejohen të përgjojnë invalidët e rrejshëm në vendet publike

Gjykata Federale e Zvicrës ka vendosur se është i lejuar vëzhgimi i fshehtë i pensionistëve invalidorë, kur ai bëhet në hapësira publike. Kjo, përkundër...

Lajm i mirë për kosovarët: Gjermania hap shumë vende pune, ja si mund të...

Në tre muajt e parë të vitit 2017 punëdhënësit kërkojnë 1.064 milionë punëtorë, që është 9.000 më shumë se në tremujorin e fundit të...

Dy nga 11 marrëveshjet e dy qeverive për diasporën

Ministri i Diasporës, Dardan Gashi ka pritur në takim ekspertë nga diaspora në kuadër të organizatës Germin. Në këtë takim, Gashi ka treguar objektivat dhe...

Mustafa takohet me kryetarët e degëve të diasporës

Sot, më 23 tetor 2017, kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa, priti në takim kryetarin e Degës së LDK-se në Zvicërr z. Arif Baftiu...

17 vjeçari sulmon me sëpatë njerëzit në shitore!

Policia e Zvicrës ka kumtuar mbrëmë se adoleshenti 17 vjeç i ka sulmuar me sëpatë njerëzit në një shitore në pompën e benzinës në...

Lajmet e fundit

Skandaloze: Prishtinë, policët e dënojnë qytetarin me 450 euro për puthje

Naser Sertolli Pjesëtarë të Policisë së Kosovës i kanë shqiptuar një gjobë një mërgimtari në Prishtinë vetëm pse...

«Presheva Summer 2021» eveniment sportiv në stadiumin e qytetit

Presheva Summer 2021" eveniment sportiv i cili në stadiumin e qytetit të Preshevës ishte vend ku (ri) bashkoheshin dashuria për vendlindjen dhe...

SHAIP KAMBERI I VETËM KUNDËR “BOTËS SERBE”

Shkruan Tomislav Markovic, gazetar dhe shkrimtar nga Beogradi.Huazuar nga Al Jazeere Aleksandar Vuçiq dhe shoqëruesit e tij pëlqejnë të...