Promovimi i Monografisë së Fondit Humanitar të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës

Dje në  lokalet e tv Syri Blue në Solothurn u bë promovimi i Monografisë së Fondit Humanitar të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës i autorit...

Arrestohen për vjedhje 16 shqiptarë në Francë

Janë arrestuar 16 shqiptarë në Francë nën akuzat për vjedhje. Ata dyshohen se kanë kryer grabitje në 350 raste të ndryshme. Në mesin e të...

Gjergj Presheva: „Gjithmonë, do ta falënderojmë diasporën shqiptare“

Intervistë me instrumentistin e njohur të klarinetit dhe këngëtarin, Gjergj Presheva „Muzika përveç se është pjesë e shpirtit, ajo është edhe pjesë e të ardhurave,...

E mitura denoncon xhaxhain: Ka 7 vite që më përdhunon, kam tentuar vetëvrasje

Një vajzë 17-vjeçare ka denoncuar në polici xhaxhain e saj, i cili, sipas saj, e ka përdhunuar sistematikisht. E mitura shqiptare, ka rrëfyer se xhaxhai,...

Gratë shqiptare në diasporë vazhdojnë kontributin për Kosovën

Zëvendësministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Faruk Nura ka pritur sot në takim delegacionin e grave të Diasporës nga shoqata “Lyra”. “Atdhetari është atdhetar, qoftë...

ERZEN RRUSTEMI: JAM GATI TË NDESHEM KUR DHE KU TË DUASH

Aleksandër Dimitrenko, VENDOS TANI. Unë jam gati të ndeshem me ty, ku dhe kur të dëshirosh ti. Ti e di ku mund të më gjesh! Kështu i drejtohet...

Oda e Mërgimit- Lufta dhe pasojat tek mërgimtari

Këtë javë,  në Odën e Mërgimit pranë tv Syri Blue, mysafirë ishin z. Marjan Komani dhe Xhevat Rexhaj, pjestarë të familjeve të tyre të...

Nga 17 nëntori, Javët e Kulturës Shqiptare në Austri

Me qëllim të paraqitjes në mënyrë sa më dinjitoze të kulturës dhe artit shqiptar, në Austri që nga 17 nëntori, fillojnë  Javët e Kulturës...

Pse u ndal dëbimi i një familjeje shqiptare?

Një familje shqiptare prek zemrat e berlinezëve. Familja e Xhezo Ajazajt ndodhej para dëbimit, por reagimet bën që senatori i Berlinit të ndryshojë mendje....

Vrau me thikë në fyt gruan: Detajet shokuese të krimit që tronditi Shqipërinë dhe...

Dritan Sulollari zbarkoi në Puglia kur ishte 17 vjeç, në vitin 1998. Fillimisht punoi si kamarier, derisa u stabilizua në Isontino. Migena punonte prej...

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...