Nga refuagjate në Miss, rrëfimi i Fatime Gashit që u shpall mbrëmë më e...

Studentja e mjekësisë në Universitetin e Salfordit, Fatime Gashi mbrëmë ka fituar kurorën e më të bukurës së Manchesterit. Kosovarja kishte shkuar si refugjate në...

2 korriku i vitit 1990, është Dita e Republikës së idealistave të përpjekjeve të...

(Me rastin 30 vjetorit të shpalljës së Deklaratës kushtetuese të Pavarësisë së Kosovës, më 2 Korrik 1990) 2 korrik...

Identifikohet trupi i gjetur në Kaliforni: Studentja shqiptare u godit në kokë

rupi i pajetë i gjetur në veri të Kalifornisë i përket studentes shqiptare, Adea Shabani, e cila rezultonte e zhdukur prej më shumë se...

Katolikët shqiptar në Amerikë e Kanada, festojnë masivisht dhe me madhështi Pashkët

NEW YORK CITY: Pashkët Kataolike kremtimi më i madh i kalendarit liturgjik të Kishës Katolike dhe të kishave të tjera të krishtera që kremtojnë...

NGUSHËLLIME FAMILJES SË NDERUAR SHEHDADI NË GJAKOVË

Me rastin që KASTRIOTI  u nda nga jeta, më i dashuri për Ju në veçanti, për farefis,...

Nderim K. i shpëtoi aksidentit horror në Konstanz, kërkon falje dhe nuk dëshiron të...

Të dielën mbasdite Nderim K. humb kontrollin e timonit dhe nga rruga del në trotuar dhe më pas aksidentohet me dritaren e një objekti...

Storie e suksesit të mergimtarëve në Gjermani edhe firma “Shehu GmbH” me pronar Mentor...

Pothujese nga rajoni i Kosovës më së shumti dallohen djemt puntorë nga Ferizaji në fushën e ndërtimit me firmat e njohura në Gjermani. Po...

Interesimi i parë prej 7 milionësh nga Diaspora

Zëvendësministri Arian Daci ka pritur në zyrë afaristin nga diaspora, kosovarin Afrim Imeri, bashkinvestitor i “San Pellegrino”, fabrikë e njohur e ujit dhe e...

Shqiptari nga Podujeva, hero në Austri – shpëton jetën e një 14 vjeçari

Muharrem Behrami nga Podujeva i cili punon dhe vepron në Linz të Austrisë, është bërë hero në këtë shtet. Krejt kjo ka ndodhur pasi që...

Ing. Deli Balidemaj u zgjodh deputet në Parlamentin e Oberbayernit

Balidemaj, është shqiptari i parë në Bayern që ka arritur të depërtoi në Parlamentin e kësaj Krahine Të dielën, me 14 tetor 2018, me Ing....

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...