Nuk pranon t’ja prekin “fiksimin”, shqiptari rreh barbarisht me një shufër hekuri italianin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në një qytezë të Italisë në Macareta, aty ku një shqiptar dhe kunati i tij...

Nuk ndalet trafiku, kapen 550 kg kanabis shqiptar në Itali

Droga shqiptare vazhdon të mos ndalet duke u trafikuar përtej Adriatikut. Mëngjesin e sotëm policia italiane në Brindizi ka kapur një sasi prej 550 kilogramësh...

Vebi Kosumi: Vetëvendosja dhe pavarësia e shteteve. A mund të krahasohet Krimea me Kosovën?

Vebi Kosumi, migroi nga Kosova në Mbretërinë e Bashkuar gjatë kohës së shkatërrimit të ish Jugosllavisë. Ai ka punuar me azil-kërkuesit dhe refugjatët nga...

Gratë shqiptare në diasporë vazhdojnë kontributin për Kosovën

Zëvendësministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Faruk Nura ka pritur sot në takim delegacionin e grave të Diasporës nga shoqata “Lyra”. “Atdhetari është atdhetar, qoftë...

NËNA E VAKIVE!

A e dini se "vetëm" shqiptarëve i bëjnë vaki disa gjana!?!?!? P.sh. veç shqiptarëve "iu ik gjumi"!? Apo. veç...

Vogëlushja shqiptare mbytet në pishinë, prindërit e vajzës: Nuk e duam më jetën

Një vajzë 4-vjeçare shqiptare është mbytur një ditë më parë në pishinën e një hoteli në Naxos të Greqisë. Tragjedia ndodhi në hotelin ku...

Arber Bullakaj

Jetzt unter diesem Link mein Plakat bestellen:https://kampakollektiv.typeform.com/to/rGZ6UM Unser Wahlkampfmaterial ist endlich da! Jetzt können wir gemeinsam dafür sorgen, dass wir im ganzen Kanton St.Gallen sichtbar sind....

Në Bernë, Sindikata Unia mbajti mbrëmje informative në gjuhën shqipe

Në praninë e rreth 30 pjesëmarrësve, në restorantin “Tscharnergut” në Bernë të Zvicrës, mbrëmjen e së premtes u mbajt një mbrëmje informative...

Si u arratis shqiptari nga burgu i vdekjes

Qendra persona janë mbledhur në shenjë proteste dhe kanë bërë thirrje për mbylljen e menjëhershme një qendrës së paraburgimit Dungavel në Skoci. Qendra e paraburgimit...

Ing. Deli Balidemaj u zgjodh deputet në Parlamentin e Oberbayernit

Balidemaj, është shqiptari i parë në Bayern që ka arritur të depërtoi në Parlamentin e kësaj Krahine Të dielën, me 14 tetor 2018, me Ing....

Lajmet e fundit

Skandaloze: Prishtinë, policët e dënojnë qytetarin me 450 euro për puthje

Naser Sertolli Pjesëtarë të Policisë së Kosovës i kanë shqiptuar një gjobë një mërgimtari në Prishtinë vetëm pse...

«Presheva Summer 2021» eveniment sportiv në stadiumin e qytetit

Presheva Summer 2021" eveniment sportiv i cili në stadiumin e qytetit të Preshevës ishte vend ku (ri) bashkoheshin dashuria për vendlindjen dhe...

SHAIP KAMBERI I VETËM KUNDËR “BOTËS SERBE”

Shkruan Tomislav Markovic, gazetar dhe shkrimtar nga Beogradi.Huazuar nga Al Jazeere Aleksandar Vuçiq dhe shoqëruesit e tij pëlqejnë të...