“Skënderbeu” mbërrin në Bruksel

Shqiptarët e Belgjikës përgatiten për festën e Pavarësisë. “Skënderbeu” ka ardhur në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuq e zi në dorë. Përballë simbolit...

“Qëlloje që të mbarojmë punë”. Detaje nga vrasja e të riut shqiptar në Athinë

Policia greke ka zbardhur skemën e krimit të vrasjes së 23-vjeçarit shqiptar në Athinë mesnatën e 25 Prillit. Sipas policia greke, i riu shqiptar...

Vodhi në Austri, arrestohet shqiptari në Kukës

Një shtetas i Kosovës është vënë në pranga nga policia kufitare në Kukës me qëllim ekstradimin e tij drejt Austrisë. Mësohet se në pranga është vënë...

Foggia, 21 vjeçari shqiptar i ’ngathët› dhunon karabinierët pasi e kapën me drogë

Gjatë transportimit për në makinë, Broshka hodhi në tokë një zarf. Një 21 vjeçar me origjinë shqiptare u arrestua nga karabinierët në Foggia, pasi shpërndante...

Produktet shqiptare promovohen në tregun kinez

Në Ekspozitën e 1-rë Ndërkombëtare të Importit të Kinës (CIIE) që po zhvillohet në Shangai, ndër mbi 3600 kompani pjesëmarrëse nga më shumë se...

Kriminelët shqiptarë në Amsterdam drejtojnë trafikun e kokainës

Kriminelët shqiptarë janë mjaft aktiv dhe kanë rol udhëheqës në krimin e organizuar në Amsterdam. Ky është përfundimi i dalë nga një analizë e...

Shqipja, lëndë me zgjedhje në Izmir

Në muajin prill, në qytetin e Izmirit do të fillojë mësimi i gjuhës shqipe, e cila u përfshi në sistemin shtetëror turk si lëndë...

Festa në Nju Jork për themelimin e Ushtrisë

Përveç në Kosovë, një vendim i tillë është mirëpritur kudo nga shqiptarët. Deputetët në Kuvendin e Kosovës kanë votuar të gjithë unanimisht për tri Projektligjet...

Majko me shqiptarët e Londrës: Flisni shqip në familjet tuaja`

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko vizitoi shkollën plotësuese shqipe në Kilburn të Londrës. Shkolla, e themeluar me iniciativë të organizatave shqiptare që veprojnë...

Identifikohet trupi i gjetur në Kaliforni: Studentja shqiptare u godit në kokë

rupi i pajetë i gjetur në veri të Kalifornisë i përket studentes shqiptare, Adea Shabani, e cila rezultonte e zhdukur prej më shumë se...

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...