Kosova nënshkruan protokollin për Bashkëpunim Zhvillimor me Qeverinë gjermane

Në Ministrinë e Financave janë mbajtur sot Konsultimet mbi Bashkëpunimin për Zhvillim ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës Federale të...

Stavileci: Rritet eksporti i produkteve të Kosovës për në Serbi (Video)

Që nga hyrja në fuqi e vendimit të Ministrisë e Tregtisë dhe Industrisë për vendosjen e tarifës prej katër centësh për importin nga Serbia,...

Pacolli shpalos në Washington programin për zhvillimin ekonomik të Ballkanit

Zëvendës kryeministri i Kosovës, njëherësh ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli, ka qëndruar në Washington D.C. ku ka marrë pjesë në panelin “Investing in the...

Rritja ekonomike, Kosova 60 vjet larg vendeve të BE-së

Vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën, do t’iu duhen deri në gjashtë dekada, në mënyrë që nivelet e të ardhurave të kapin ato të...

Lluka: Rinia potenciali kryesor i zhvillimit ekonomik të vendit

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, mori pjesë në Festivalin Çmimi i Rinisë Evropiane (European Youth Award – EYA) një konkurs pan-Evropian për të...

Eurozonë, ekonomia me performancë të mirë

Rritja e kredive ndaj kompanive jo-financiare në Eurozonë është rritur gjatë muajit tetor, në nivelin më të lartë që prej krizës financiare globale, ndërsa...

Përfituesit më të mëdhenj nga rritja e pagave

Ministrat, zëvendësministrat, por edhe deputetët e Kuvendit të Kosovës do të përfitojnë më së shumti nga vendimi i Qeverisë për rritje të pagave prej...

“Buxheti i shtetit me këtë ritëm s’mjafton as për 100 ditët e para”

Në mbledhjen e djeshme të Qeverisë, që u drejtua nga kryeministri Ramush Haradinaj, u miratuan një numër i madh i projektligjeve, madje u ndanë...

Për çfarë i shpenzojnë paratë shqiptarët?

Kujdesi për shëndetin zë një peshë të ngjashme në buxhetin e familjeve shqiptare me atë të familjeve në vendet e BE-së, por struktura e...

Zyrtare: Bëhet ekzekutimi i pagesave për veteranët e UÇK-së

Ministria e Financave ka njoftuar se të premten është bërë ekzekutimi i pagesave për Veteranët e Luftës së UÇK-së. Kjo është mundësuar pas nënshkrimit...

Lajmet e fundit

RREZONA RAMADANI NJË HISTORI FURTUNË E GOLAVE NË FUTBOLL

Rrezona Ramadani një futbolliste e dashur që na mahnitë me stilin e saj në fushë. Një vajzë që me...

Zvicra fiton ndaj Turqisë, Shaqiri lojtari i ndeshjes

Zvicra ka arritur që ta mposht Turqinë me rezultat 3-1 fal golit të Seferoviq dhe dy golave të Shaqirit ndërsa për Turqinë...

TAKOHEN AKTIVISTËT E LVV, QENGJI NË HELL IDEALI NË ZEMËR

Nga: Hava Kurti Krasniqi Sot në një lokal malor në Kanton Cyrih u takuan Anëtarët e LVV pika...