Pagat e zëvendësministrave mund t’i kushtojnë buxhetit të Kosovës një milion euro

Një milion euro mund të kushtojnë Qeverisë së Kosovës, ndarja e mjeteve për zëvendësministrat që janë në Ministri të ndryshme. Kështu thotë në emisionin ‘Fakt...

Këtë javë fillon aplikimi për ndërtimin e serrave

Këtë javë, fillon aplikimi i bujqve, për ndërtimin e serrave. Kështu është bërë e ditur në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, të...

Për 5 kilometra rrugë në Kosovë paguhen 12 milionë euro

12 milionë euro për 5 kilometra rrugë, do të i kushtojnë punimet e autorrugës Prishtinë – Mitrovicë. Aty kanë filluar punimet në “Segmentin M2”...

Kryeministri krenar me prodhimet prestigjioze të Fluidit

Është impresionuar me pijet e shumta jo alkoolike, atyre energjike  e vajit ushqimor që prodhon fabrika Fluidi gjatë vizitës që i ka bërë sot...

Dollari amerikan, arrin nivelin më të lartë për vitin 2019

Dollari amerikan ka arritur një nivel të lartë për vitin 2019, njëherësh është pika më e lartë gjatë dy viteve të fundit. Shqetësimet tregtare lidhur...

Eurodeputetët kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Një grup eurodeputetësh iu kanë drejtuar me anë të një letre Qeverive të shteteve të Bashkimit Evropian ku kërkohet ndër të tjera edhe liberalizimi...

Ngadalësohet konsumi në Britani

Konsumatorët britanikë kanë ngadalësuar shpenzimet e tyre në një kohë të rritjes së çmimeve, ndërkohë që shitjet me pakicë kanë patur rritje modeste. Shitjet...

Rritja e çmimit të energjisë elektrike, flet ministri Lluka

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, nuk e ka mohuar rezultatin e Institutit GAP se çmimi i rrymës mund të rritet për 44 për...

Dogana grumbullon 212 milionë euro

Dogana e Kosovës ka vazhduar me performancë të mirë në aspektin e realizimit të të hyrave. Parashikimi vjetor i të hyrave në kufi sipas...

Bumi i Gjermanisë dhe problemet e Evropës

Viti i tetë radhazi në plus, rritja më e madhe prej gjashtë vjetësh – Gjermania është bërë sërish lokomotiva e koniunkturës e Evropës. Megjithatë,...

Lajmet e fundit

RREZONA RAMADANI NJË HISTORI FURTUNË E GOLAVE NË FUTBOLL

Rrezona Ramadani një futbolliste e dashur që na mahnitë me stilin e saj në fushë. Një vajzë që me...

Zvicra fiton ndaj Turqisë, Shaqiri lojtari i ndeshjes

Zvicra ka arritur që ta mposht Turqinë me rezultat 3-1 fal golit të Seferoviq dhe dy golave të Shaqirit ndërsa për Turqinë...

TAKOHEN AKTIVISTËT E LVV, QENGJI NË HELL IDEALI NË ZEMËR

Nga: Hava Kurti Krasniqi Sot në një lokal malor në Kanton Cyrih u takuan Anëtarët e LVV pika...