BQK hap Javën për të mësuar se si të fitohet dhe kursehen para

Banka Qendrore e Kosovës ka hapur sot Javën Ndërk Ndërkombëtare të Parasë në të cilën do të ketë ligjerata dhe konkurse që kanë për...

Fillojnë punimet për ndërtimin e rrugës Deçan – Plavë

Ministria e Infrastrukturës njofton se nesër do të mbajë ceremoninë e inaugurimit të fillimit të punimeve për ndërtimin e rrugës Deçan - Plavë. Sipas Ministrisë...

Shefi i AUV-it thotë se mishi në tregjet e Kosovës është i sigurt

“40 ton mish janë asgjësuar dhe se ai mish nuk ka qenë në tregjet apo marketet e Kosovës për asnjë sekond”, ka thënë Gjinovci,...

Lajm i mirë për punëtorët e Feronikelit

Fabrika metalurgjike në Drenas ka më shumë se një muaj që kur nuk është duke prodhuar, ndërsa punëtorët nuk janë duke punuar deri në...

Inkurajon gratë të merren me sektorin e energjisë

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka inkurajuar gratë të merren me sektorin e energjisë. Kjo është bërë e mundur edhe përmes programit “Women...

Mbi 1 miliard euro të hyrat e buxhetit gjatë vitit 2017

Është mbajtur sot mbledhja e 29-të e Qeverisë së Kosovës. Ndër të tjerash Qeveria e Kosovës ka miratuar Raportin e pasqyrave preliminare financiare për ekzekutimin...

Edhe 30 milionë dhuratë për Bechtel Enkan

Përveq 53 milionë euro-ve si ndëshkim për mosrealizim të kontratës,  Qeveria e Kosovës do të jetë e detyruar të paguaj edhe 10%, të shumës...

Përplasjet mes Qeverisë dhe Postës së Kosovës, kush ka të drejtë?

Qeveria dhe Posta e Kosovës vazhdojnë të përplasen rreth ligjshmërisë së kërkesës së parashtruar nga Posta, për ndarjen e mjeteve nga buxheti i Kosovës...

Bashkon kryeqytetet Evropiane nga ‘Germania’: Fluturimet e para nga Parisi për në Prishtinë

Sot u realizuan fluturimet e para ne mes te kryeqytetit te Kosoves dhe atij te Frances nga kompania e pavarur ajrore Germania. Fluturimi i...

AKP shpall shitjen e 33 aseteve

Agjencia Kosovare e Privatizimit zyrtarisht ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit numër 43A. Lista e tenderëve për privatizim me shitje të aseteve përmban 33...

Lajmet e fundit

SHOQËRIA, SHTETI DHE POLITIKAT(mirëqenia mendore)

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, mirëqenia mendore përcaktohet si një gjendje e mirëqenies në të cilën individi realizon aftësitë e tij ose...

Krijimi i një librarie është profesion i veçantë. – Krenare Kuçi-Bozhdaraj.

Shpërndarja e librit, krijimi i një librarie është profesion i veçantë. Është një veprimtari që lexuesit i bën të lumtur. Autorët i...

Ju nuk çuditeni që shqiptarët e Kosovës kanë pasaporta serbe, e kishe po çuditeni...

Postimi i plotë: “Kryeministri ynë idealist. Veç një cinik dhe një injorant i sheh shqiptarët e ndarë.