15 njerëzit më të rrezikshëm në botë

0
396

15: Paula Broadwell

Dashnorja e gjeneralit Petraeus, ish biografja e tij, dhe prej së cilës ai dha dorëheqjen si shef i organizatës më të fuqishm enë botë, CIA

14: Cody Wilson

Cody Wilson, studenti 24-vjeçar i juridikut nga Universiteti i Teksasit i cili shpërndau në Internet të printueshme skicën sesi mund të ndërtohet një armë, kudo, kurdo e nga kushdo në botëme grupin e tij të quajtur Defense Distributed, po punojnë për atë që mund të bëhet arma e parë e printueshme në 3D.

13 dhe 12: Matthew Dooley dhe Mark Basseley Yousef

Edhe pse Shtëpia e Bardhë prej vitesh tenton të bindë botën se nuk është në luftë me Islamin, 2 individë thuajse të panjohur kanë bërë çmos për ta minuar këtë.

Mark Basseley Yousef njihet me shumë emra (Kritbag Difrat, P.J. Tobacco, Nikoula Basseley Nakoula) dhe ka realizuar një ‘arritje’ të dyshimtë: prodhoi filmin, “Pafajësia e Myslimanëve,” ku Profeti portretizohej me tallje si feminist.

Lejtnant Koloneli i Ushtrisë amerikane, Matthew Dooley u mësonte ushtarëve një kurs për një luftë totaëe ndaj Islamit — përfshrië taktikat “Hiroshima” kundër qyteteve të shenjta islame.

11 dhe 10: Spiunët e avionëve Stealth

F-22 Raptor mendohet të jetë e ardhmja e ushtrisë amerikane. Por, kjo e ardhme u vu në pikëpyetje kur njëri prej tyre u përplas në mënyrë të mistershme në Alaskë, duke vrarë pilotin, Capt. Jeffrey Haney. Dy individët, dëshmuan se avionët nuk ishin akoma gati, dhe se ishin ngritur në fluturim duke paraqitur rrezik për pilotin. Aviacioni amerikan vendosi t’i ndëshkonte meqë hapën gojën. Të dy, kanë kërkuar të jenë dëshmitarë të “penduar” të mbrojtur.

9: Ahmed Abu Khattala

Ahmed Abu Khattala mund të mos ketë lidhje me sulmet e Shtaroti kundër ambasadës amerikane në Benghazi, Libi, që vrau ambasadorin dhe 3 amerikanë të tjerë. Por, ai ëshët tallur rëndshëm me aftësinë e Amerikës për t’i dhënë fund Al Qaedas. Nisur nga fjalimet e tij, administrata Obama nuk foli më për fundin e afërt të organizatës dhe anuloi caktimin e Susan Rice si sekretare të shtetit.

8: Eugene Kaspersky

Pak kohë më parë, ShBA nisi një fushatë online për ët spiunuar e shkatërruar punën e shkencëtarëve iranianë të bombës atomike. Por, grupi i anti-viruseve rusë, krijuar nga Eugene Kaspersky, shkatërroi çdo përpjekje të tyre, duke kapur çdo virus amerikan që synonte punën iraniane. Shumë prej këtyre shkencëtarëve, punojnë për vetë atë, Eugene Kasperskyn. Ai ka qenë për shumë kohë aleat i shërbimeve sekrete ruse, duke spiunuar disidentët rusë.

7: Njeriu pas industrisë të aviacionit kinez

Mbretërimi amerikan si prodhuesi numër 1 i avionëve në botë mund të mbarojë shumë shpejt, prej njëlojtari të papritur. Korporata Industriale shtetërore Kineze e Aviacionit, që po rritet duke rrezikuar të bëhet numri 1 i prodhimit të avionëve.

6: Sheiku Ahmed Madobe

Metoda e re amerikane e luftës, që të paguajë ët tjerët që të bëjnë luftërat, si ato luftërat në hije në Afrikë, rrezikon nga një njeri që s@dihet për kë punon e kush e paguan. Më i fuqishmi e i rrezikshmi është Sheiku Ahmed Madobe, komandanti i milicisë somaleze Somali Ras Kamboni Brigade. Sa herë amerikantë paguajnë njështet ose grup ushtarak të bëjë një luftë, pala tjetër thërret sheikun

Madobe, që përshkruhet si “zoti i luftës që buzëqesh”.

5: Mohamed Morsi

Presidenti egjiptian që po shndrrohetë në diktator me fuqi të pakufizuara, që as Mubaraku nuk i kishte.

4: John Brennan

Njeriu më vdekjeprurës në qeverinë amerikane. Nuk ka ushtri, por është shefi i antiterrorzmit i Obamës, më i fuqishëm se shumë gjeneralë amerikanë. Është ai që organizon luftën në hije kundër Al Qaedas.

3: Joaquin “El Chapo” Guzman

Ciudad Juarez, qyteti meksikan që quhej kryeqyteti botëror i krimit, ka pësuar një rënie drastike të krimit në 2012. Qeveria thotë se e ka mposhtur krimin. Por, mediat thonë se thjesht nuk ka mbetur më njeri që Joaquin “El Chapo” Guzman ta vrasë. Ai është trafikanti më i egër në botë, e jo thjesht për vrasjet. Ai e ka shndërruar tregëtnë e kokainës në një korporatë me drejtim e organizim të përsosur vertikal. Karteli i tij fiton në vit po aq para sa aksionerët e Facebookut.

2: Bashar Assad

I biri i diktatorit të mëparshëm sirian, është njeriu që e ka kthyer Sirinë në një vaskë gjaku.

1: Qassem Suleimani

Irani është vendi më i rrezikshëm në planet, sepse është më i papërgjegjshmi që mund të hapë një luftë. Njeriu më i rrezikshëm, në vendin më të rrezikshëm është një njeri i pamëshirshëm e misterioz, Gjeneral Qassem Suleimani. Ai është shefi i versionit iranian të CIA-s, Quds, ai është njeriu që ka organizuar terrorin kundër forcave amerikane në Irak. Ai po ndihmon Asadin pikërisht tani, dhe pritet të jetë lideri i ardhshëm i Iranit.

.