Vitamina e cila iu ndihmon të luftoni të dy llojet e diabetit

Studiuesit në Universitetin Deakin të Melbourne-it gjetën se marrja e dy dozave prej 500mg të vitaminës C pas ngrënies mund të ulin nivelet e...

Pas këtij lajmi, do flini më shumë gjumë

Kush fle pak është më pak tërheqës, shkenca konfirmon mitin e gjumit për bukurinë. Zbulimin e ka bërë një studio kërkimi e Universitetit të...

Skuqja e syve,ja cfare e shkakton

Dr. Orjada Agalliu, mjeke okuliste pranë Poliklinikës së Specialiteteve Nr.1, Tiranë Kruarja, skuqja dhe lotimi i syve janë problematika të përgjithshme, por që hasen shpesh...

Nuk keni për ta besuar/ Ja çfarë sëmundjesh shëron soda e bukës

Një ndër përbërësit më të nënvlerësuar dhe që njerëzit mendojnë se përdorimi i saj i vetëm është në kuzhinë është soda e bukës. Soda është...

Si të keni lëkurë të pastër?

  Për të pasur një lëkurë të pastër, duhet ndjekur disa rregulla. Më poshtë shihni disa prej tyre e përpiquni që të krijoni shprehi në aplikimin...

Si të largoni thartirën në lukth

Gjetja e shkaktarit të aciditetit është çelësi i shërimit të tij. Ky acid shkon deri në ezofag dhe shkakton ndezje dhe iritim, gjë që mund...

Çaji me rozmarinë stimulon rritjen e flokëve

Rozmarina është një barishte e mrekullueshme që mund të ketë një numër përdorimesh mjekësore, njëra prej të cilave është stimulimi i rritjes së flokëve. Rozmarina...

5 arsye pse duhet të konsumoni sa më shumë patate të ëmbla

Për një jetë të shëndetshme keni nevojë për ushqim të shëndetshëm, për këtë arsye duhet të shtoni në regjimin tuaj ushqimor pataten e ëmbël....

Kikirikët na mbajnë të rinj

Konsiderohen si ushqimi me mjaft përfitime për shkak të mineraleve që ka, proteinave dhe antioksidantëve që ka përmbajtja e lartë kalorike e tyre. Lëkura të...

Këto ushqime duhet të konsumoni nëse vuani nga anemia

Sigurisht dëgjoni shpesh njerëzit të thonë se vuajnë nga anemia. Anemia shfaqet kur trupi juaj nuk ka mjaft qeliza të kuqë të gjakut, Kjo gjendje shkaktohet...

Lajmet e fundit

Shkaku i Kosovës, Shqipëria tërhiqet nga botërori në Serbi

Shqipëria s’do të marrë pjesë në botërorin e boksit në Serbi nëse Kosovës nuk i lejohet që të marrë pjesë me të...

Alec Baldwin vret aksidentalisht drejtoreshën e fotografisë dhe plagos regjisorin gjatë xhirimeve të filmit...

Në xhirimet e filmit “Rust” në New Mexico, drejtoresha e fotografisë u vra aksidentalisht dhe regjisori i filmit u plagos pasi aktori...

Kura dhe ilaqi për shtypje të lartë të gjakut, i cili funksionon për mrekulli…

Nëse keni shtypjee të lartë të gj akut, mjafton t’i fusni këmbët në ujë të nxeehttë për 5 deri në 10 minuta....