Z. Musli Sahiti, nje intelektual i palodhur ne sherbim te çeshtjes kombetare, kultures dhe te folklorit shqiptar…. nga Afrim Caka

0
206
Afrim Caka

Njerzeve te bekuar gjithmon u prin e mbara…Moderatori i TV-SYRIT nuk rron per vete, por per te tjeret. Duartrokitjet, vleresimet, guximi, entuziazmi, urimet, letrat e sinqerta madje edhe poezite qe u dalin njezeve nga zemra, vlejne sa nje thesar, jane nje hambar emocionesh, i pazevendesueshem me cdo vlere tjeter kulturore e materjale.Por kur keto shprehje respekti e mirenjohje te vijne nga te gjitha anet e Zvicrres e Dardanise antike, nga te njohur e te panjohur, nga shoket e personalitete, nga njerez te thjeshte te popullit, nga ish te burgosur te thjeshte, nga pasionante e adhurues te artit, kultures, muzikes, ato marrin nje vlere shume me te madhe, te emocionojne, te japin forc e besim, por edhe të shtojne pergjegjesine. Ka letra te gjata, te shkruara nga njerez te thjesht te artit e te kultures dhe nga nje ish burosurish politike nga Gjakova. Te gjitha keto letra te shkruara nga shoket nga dora e tyre, ku ne te gjitha keto nje fjale tingellon me plot respekt: “I dashur baca Musli!”.Z. Musli Sahiti, nje intelektual i palodhur ne sherbim te çeshtjes kombetare, kultures dhe te folklorit shqiptar, kur drejtori e jeton rolin e tij ne themel. Musliu ka shume vite qe ka kaluar tavanin e 70-ve,. Eshte ne kulmin e pjekurise, por edhe ne kulmin e karrieres. Ne toke, me kembet e vendosura mire, sepse ka manifestuar maturi, pjekuri, intelegjence, karakter, modesti, eshte i ekuilibruar dhe i kujdesur ne hapat qe bene media dhe ne jete. I pajisur me cilesi te tjera te cmuara, punetor dei ne sakrifice dhe sikurdohere, nje model i thjeshtetsise njezore e intelektuale.Cuditerishte per nga virtytet, nga formimi intelektual, nga gojetaria, thjeshtesia e modestia, nga talenti, vullneti e kembengulja ne pune., nga edukata familjare dhe aftesia per t’iu pershtatur kerkesave ne emisionet e tija.Krahasimi eshte i thjesht, i gjetur e konkret, por edhe me nje lloj karakteri lodrues, moderator dhe i gezueshem te kultures, kenges. S’ka me bukur, o baca Musli edukator dhe moderator ne TV. Per te gjitha sa shkrova me posht, Musli SAITI i shkojne pershtat fjalet e mysafireve te famshem, Musliut gjenial, ne te cilen do te shkruaj:“Nuk mundem te shkruaj ne menyre poetike. Une s’jam poet. Nuk mund t’i vendos fjalet me kaq mjeshtri apo te formoje driten dhe hijen ne studion tende. Une jam nje ish i burgosur politik. Bile, as me gjeste dhe pantomima nuk mund t’i shpreh ndjenjat dhe mendimet e mija – une nuk jam poet. Por te gjitha keto une mund mund t’i bej mendihmen e emisioneve e juaja. Une jam nje mik i juaju”.Te mos harrojme se moderatoret, nga natyra e punes se tij specifike eshte dhe mbetet kurdohere i vecante. Si i tille eshte i nje lloj brumi jo te zakonshem. Eshte i shume sensibel, delikat, edhe i moshuar mbetet i brishte.Nje gje mund te themi: Jo cdo njeri ka dhunti te njejta. Jo cdo krijues mund te kaloje lehtesisht nga nje fushe arti, ne nje tjetrer. Ne faqen e kesaj letre do te flitet per nje eksepsion, dhe nje personalitet si Musli Sahiti, i cili si intelektual, moderator lirik, si bariton, u kethye ne mit tek shqiptaret si ne Zvicerr dhe ashtu ne Dardani. Ai, pa asnje medyshje, mbetet mederatori me brilant, me ekspresiv, me i vecant, ne te gjithe historine e televizioneve shqiptare ne Zvicer. Portreti i tij mbetet i manget, po te mos theksojme se ai eshte nder mederatoret e pare, drejtor e udhehrqes profesional.Baca Musli pranon cdo lloj sakrifice, deri ne ate qe quhet sublime. Kete lloj sakrifice e kishte te qarte edhe Musliu, fale edhe natyres se tij te paepur, karakterit te forte, urtesise, mencurise, e qe si vello ia mbulonte thjeshtesia, ciltersia. Kurdohere i embel, i qeshur, impulsiv, me plot humor e ciltersi, i barabarte me te gjithe.Urimet e shoqerise derdheshin lume.Nje tjeter leter vjen nga nje gjakovar. Nga Gjakova e traditave të mëdha!Une shpreh ne te emocionet e fuqishme qe i ngjallin emisionet tuaja sa “nuk ngopem se shikuari… Ndaj ju respektoj me sinqeritet per zotesine e talentin tuaj…”Afrim CAKA nga Gjakova 1 qershor 2020