Intervistë me këngëtaren dhe moderatoren e mirënjohur Olgera Lleshaj

0
2117

Unë i them të gjitheve të falin dashuri sepse më dashuri bota bëhet më e bukur .

SYRI.TV : Mudeni të na tregoni një biografi të shkurtër kush është Olgera Lleshaj ?

OLGERA LLESHAJ : Jam Olgera me origjinë nga Mirdita , jetoj prej disa vitesh këtu  në Zvicer, kam mbaruar studimet për gjuhë të huaja.

SYRI.TV:  Cilat kanëqen hapat e para të karrierës tënde, nga cila mosh fillove të këndosh ?

OLGERA LLESHAJ: Kam filluar të këndoj që e vogël në aktivitetet shkollore , më pas dalja ime e parë në skenë ka qenë në Top Fest , më pas kan qenë një sërë këngësh të shoqëruara me videoklipe.

SYRI.TV: Muzikën nga kush e frymzoni nga familja apo  je personi i parë në familje që mirresh me muzik ?

OLGERA LLESHAJ: Si këngëtare jam e para në familje , ndersa dashurinë për muzikën e kam të trasheguar nga mamaja , ajo ka qënë mësuese e muzikës .

SYRI.TV: Kush ta  zbuloi taletin tënd , që një ditë të bëhesh një këngëtare me famë ?

OLGERA LLESHAJ: Po talenti  dhe dashuria për muzikën është vënë re që e vogël në bankat shkollore nga familjarët , bashkemoshatarët e mij , nga mësuesit .

SYRI.TV:  Ju sapo keni lansuar në tregun muzikor videoklipin më të ri “ Falma Dashurin “ më flitëni pak rrethë këtij videoklipit ?

OLGERA LLESHAJ: Kënga Falma Dashurinë është përgatitur  shumë kohë me përpara por për arsye personale ,u vonua lancimi i saj . Muzika është bërë nga Stine , texti nga unë , ndërsa klipi nga Urban Graphics.

SYRI.TV: Kjo këngë ka të bëjnë me jetën tënde , kujt i thot Olgera “ Falma Dashurin “ ?

OLGERA LLESHAJ: Kënga nuk ka lidhje të drejtpërdrejtë me mua personalisht . Unë i them të gjitheve të falin dashuri sepse më dashuri bota bëhet më e bukur .

SYRI.TV:  Sipas Olgerës cili zhanër muzikor po then tabu në tregun muzikor ?

OLGERA LLESHAJ: Në tregun tonë muzikor , mund të them që asnjë gjë smë cudit më , sepse ka shumë larmishmëri nga të gjitha llojet e rrymave.

SYRI.TV: Për veq muzikës , ju merreni edhe me moderim në cilen fush  të artit e ndihnë vetën më mir ?

OLGERA LLESHAJ: Po është e vërtet jam marr me moderim , gjatë një sezoni , ka qenë një eksperiencë e bukur , dhe jam përshtatur mjaft mirë , por pa pik dyshimi dashuria ime e parë është muzika .

SYRI.TV: Ju punoni edhe në Rtv Syri Blue në një televizion që ka thyer rekordë të shikueshmëris , cfar raporte ke me këtë staf dhe qè sa kohë punoni aty ?

OLGERA LLESHAJ: Në fakt kam qenë pjesë e stafit të Tv Syri Blu këtu në Zvicer ( Ch ), e vlersoj shumë iniciativen e televisionit për të mbajtur gjallë kulturën dhe artin tonë. Me të gjithë kam raporte shumë të mira .

SYRI.TV: Ju keni dhe një emision tuajin , Cfar po ndodh  me emisioni TroÇ , kur do të fillojnë ?

OLGERA LLESHAJ: Kjo është  në  fakt një pyetje që duhet tia drejtoni stafit realizues të emisionit.

SYRI.TV: Çfar të shtyri të merresh me moderim, përse e le ,muziken për një kohë të gjatë ?

OLGERA LLESHAJ: Moderimi më është  propozuar nga tv Syri Blu, dhe thash pse jo , nëse mund të  kontriboj sado pak në artin e diasporës.Muzikën nuk besoj që do e lë ndonjëherë por ishte e nevojshme të bëja një paus në muzike .

SYRI.TV:  Më kë jeton Olgera dhe ku jeton ?

OLGERA LLESHAJ: Jetoj me familje , dhe jetoj në Zvicër kanton Aargau , spo e them dhe adresen tani hahaha.

SYRI.TV:  Çfar veture vozit Olgera ,apo moderatorja e Rtv Syri Blue ?

OLGERA LLESHAJ: Unë nga makinat nuk marr vesh fare dhe nuk i kam fare ato mendimet qe makina duhet te jet super Lux , unë kam një makinë modeste “Polo”.

SYRI.TV:  Cila nga këto dya sipsa Olgerës të ka sjellë famë te publiku muzika apo moderimi ?

OLGERA LLESHAJ: Muzika.

SYRI.TV: A është e dashuruar Olgera ?

OLGERA LLESHAJ : Pa dashuri nuk ka jete .

SYRI.TV: Çfar ka ndryshu tek vetja Olgera , aka operacione plastike apo jo , nëse po ku dhe nëse jo , je kundër apo pro ?

OLGERA LLESHAJ: Unë nuk kam operacione plastike , por nuk jam kundra për ata që e kan të nevojshme të rregullojn një defekt tek vetja ,jam kundra vetëm tek moshtat e reja 16,17 vjecare.

SYRI.TV: Çka mendoni   për muzikën komerciale ?

OLGERA LLESHAJ: Unë nuk e ndaj muzikën në komerciale ose jo , ka muzikë  të  mirë  dhe muzikë më pak të mirë, është e gjitha çështje shijesh.

SYRI.TV: Sa je e ftuar në mbrëmje rinore apo ahengje ?

OLGERA LLESHAJ: Sikur  thamë dhe me sipër për një periudhë të gjatë kam qëndruar e shkëputur totalisht   nga muzika si rrjedhojë dhe nga mbrëmjet , tani kam rifilluar sërish kështu që  besoj do jem e pranishme .

SYRI.TV: Sa është çmimi i juajë si kengetare ?

OLGERA LLESHAJ: Rroga dhe mosha nuk tregohet, megjithatë i përballueshëm hahah

SYRI.TV:  Cili ka qenë bakëshishi më i madhë qē ke fituar si këngëtare ?

OLGERA LLESHAJ: Nuk i mbaj mend të them të drejtën

SYRI.TV:  Cka ke për të thënë për portalin tonë ?

OLGERA LLESHAJ : Vazhdoni keshtu , sillni sa më shumë risi tek lexuesit tuaj, jeni shumë të mirë.

SYRI.TV:  Në emrin tim personal dhe në emër të stafit të portalit Syri.tv , ju faliminderit që ishe pjes e portalit tonë .

OLGERA LLESHAJ: Faleminderit shume , suksese dhe juve