KTHEHUNI TE BALTA

U dogja nga malli me zemër thyer po ikim nga balta jote selishta ime e dashur! Dikur, gjuanim kohën me gur nuk u trembnim kurrë ruanim t’bukurën...

S’të harroj vendlindja ime!

Ika larg nga trojet e mija ika larg, në mërgim jam për vendlindjen m’kallë mërzia peshë malli mbi supe kam! S’të harroj vendlindja ime jam tek Ti...

Akademik Idriz Ajeti – TURP TË QOFTË OJ QEVERI

Si nuk pate turp Oj Qeveri Akademikun ma të çmuar E varrosët si një fëmijë A vetëm pse nuk pati Vajzë as djalë Këtë gabim të madh Kurrë Zoti...

Gjurmët e humbura!

Pa dashur të të gjeja dola pas gjurmëve të tua Me hapa të lehta të kërkova në terrin e shtrirë nëse do të shoh ty diku Eca...

GJUHA E FJALËS

Sa herë që flasim gjuhën e fjalës Flasim pastër dhe shpirtërisht Ajo është gjuha e zemrës Edhe kur shkruajmë në gegnisht Sa herë flasim gjuhën...

Mërgimtar jam unë

Mërgimtar jam unë I frikësuar në rrugë i pasigurt në punë i trishtuar në gjumë i pafat në Atdhe Mërgimtar jam unë i dëshpëruar gjer më re jetoj...

Ëndrrave me vela

Në dërrasat e teatrit të anijes kam fjetur e vetme atë natë ca rroba palaçosh ishin grisur i vura nën kokë si jastëk Edhe perdet e...

Më prit një natë me hënë!

Një mbrëmje do vijë papritur sytë me duar kam për t`i mbyllur e dijë shumë emra s`do të thuash unë besoj s'më ke harruar Në këtë...

I pa vdekshme kujtimi yt artist Agim Gashi!

Plot 4-vite pa ty i pa harruar poet e rapsod; Plot 4-vite sharkia të rrin e heshtur në zi, Plot 4-vite vargu...

A ka ende njerëz?

A kanë mbetur nga ata që e kuptojnë dhembjen që e fshin edhe lotin e tjetrit A kanë mbetur nga ata që dinë të falin e...

Lajmet e fundit

Mediat serbe: Beogradi nis tanke drejtë kufirit me Kosovën

Tensionimi i situatës në Veri të Kosovës nuk ka të ndal. Mediat serbe raportojnë se ushtria serbe ka nisur edhe tanke drejtë...

Kryeministri Kurti reagon pas incidenteve në Veri, thotë se sulme të tilla nuk do...

Pas djegjes së Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok dhe sulmit ndaj Qendrës së Regjistrimit Civil në Zveçan, ka reaguar...

Takim i shkrimtarëve në Zvicër

Mbreme në Biblioteken Pestalozzi që drejtohet nga Suela Jorgaqi u takuan shkrimtaret shqiptar të Zvicres. Në mesin e tyre ishte edhe autori...