Placido Domingo flet për një shqiptar

Tenori legjendar Placido Domingo flet për Ramë Lahajn. Vetë tenori shqiptar e ka postuar një video ku dëgjohen disa nga mendimet e Domingos për...

Eja Festo me Ne… JU FTOJM TË JENI PJESE E XHIRIMEVE 2017 / 18

JU FTOJM TË JENI PJESE E XHIRIMEVE 2017 / 18 MIRË SE VINI NË RTV SYRI BLUE. GËZUAR!

Marshuta

kah vijnë dita e nata nuk duhet të jetë... ...e njejtë! pse nata po vie më shpejtë Por,edhe tjetra:-nata udhton ditën.. ...me dritë Drita-agimi udhton natën... pa fener...nëpër terr edhe drejt...

Regjisori Fadil Hysaj nderohet me çmimin kombëtar për vepër jetësore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë ndarjen e Çmimeve Vjetore për Teatër për vitin 2016, në të cilën regjisori Fadil Hysaj ka...

Kosova e Franca të vullnetshme për intensifikim të bashkëpunimit në kulturë, rini, trashëgimi e...

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur në një takim njohës ambasadorin e Republikës së Francës në Kosovë, Didier Chabert. Ministri e...

“Fast & Furious” rrezikon të humbasë një nga protagonistët

Aktorët e Fast & Furious Familja e “Fast & Furious” po rrezikon që të shpërbëhet. Tyrese Gibson, aktori që interpreton Roman Pearce në sagën e famshme,...

Sot ka ditëlindjen Aishwarya Rai Bachchan, ndër më të bukurat në botë

Sot ka ditëlindjen Aishwarya Rai Bachchan. Ajo mbuush 44 vjeç, por mbetet gruaja më e bukur në botë. Aktorja indiane, Aishwarya Rai Bachchan, e...

EMISION SUKSESI – PREZENTIM DINJITOZ I DY SHKA, „DARDANIA“ DHE „BASHKIMI

    Mbrëmë, në Tv Syri Blue, në Odën e Mërgimit, autori dhe dejtuesi i odës Nexhat Abdiu pati mysafirë  përfaqësuesit e dy Shoqërive Kulturore...

Emri gur si antroponim në gjuhën shqipe

Ndër shqiptarët hasa në emra të ndryshëm me prejardhje nga bota shtazore,bimore, lumenjve,planetëve etj. Po i theksoj disa prej tyre: botës bimore : Mimozeë...

Promovohet libri “Krijime popullore shestanase” të autorit Simë Dobreci

Është promovuar libri “Krijime popullore shestanase”, nga autori Simë Gjon Dobreci shkruan portali ulqinak "www.ulqini-online.com" Ky libër, u tha në promovim, është dëshmi e kujdesit...

Lajmet e fundit

SHAIP KAMBERI ME FLAMUR KOMBËTAR NË KUVENDIN E SERBISË

Deputeti shqiptar, Shaip Kamberi ka reaguar sërish pasi atij nuk i është lejuar të mbajë flamurin kombëtar në Kuvendin e Serbisë.Kamberi ka...

Çështja e shqiptarëve në jug të Serbisë të përfshihet në dialog

PRESHEVË – Shaip Kamberi, deputet nga Bujanovci, kryetar i grupit të vetëm opozitar në parlamentin serb kritikon politikën e Vuçiqit ndaj shqiptarëve...

Mërgimtarët thyen rekord të dërgesave të parave

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të...