Gjergj Presheva: „Gjithmonë, do ta falënderojmë diasporën shqiptare“

Intervistë me instrumentistin e njohur të klarinetit dhe këngëtarin, Gjergj Presheva „Muzika përveç se është pjesë e shpirtit, ajo është edhe pjesë e të ardhurave,...

Aktivitetet shtetërore për shënimin e 109-vjetorit të Ditës së Alfabetit

Nën patronazhin e zëvendëskryeministrit të angazhuar për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit Hazbi Lika do të shënohet 109-vjetori i Kongresit të Alfabetit. Lika në takimin me...

Edhe Prishtina iu bashkua Fondacionit të gruas intelektuale shqiptare

“E vetmja vatër për gruan intelektuale shqiptare është ky Fondacion si vatër për gruan intelektuale i cili gjatë pesëmbëdhjetë viteve, me degët e saja...

Kosova e Italia së shpejti me marrëveshje në kulturë

Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi priti sot në një takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi, dhe drejtoreshën e Institutit Italian të...

Ndërron jetë aktorja Karin Dor

Aktorja gjermane, Karin Dor, ka ndërruar jetë në shtëpinë e pleqve në München, në moshën 80-vjeçare. Karin ishte e njohur nga rolin e agjentes famëkeqe...

Ndërron jetë shkrimtari i njohur Kasëm Trebeshina

Shkrimtari i njohur shqiptar Kasëm Trebeshina ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare në Ankara të Turqisë në shtëpinë e vajzës së tij nga ku...

Lansohet traileri i filmit “Martesa” i regjisores Blerta Zeqiri

Filmi artistik i metrazhit të gjatë “Martesa” me regji të Blerta Zeqirit tashmë ka publikuar trailerin zyrtar. Në këtë film që shtjellohet dashuria nëpërmjet një...

Bashkimi kombëtar dhe evenimentet historike me karakter patriotik

Memorjet janë një degë e veçantë e letërsisë autobiografike ku evenimentet apo ngjarjet historike ose të ndonjë natyre tjetër, janë të rikomponuara sipas vërejtjesh...

Kitara e Prince shitet për 700.000 dollarë

Kitara e këngëtarit të famshëm, Prince, është shitur në një ankand për 700.000 dollarë. Nga shtëpia e ankandit “Julian” kanë thënë se ky ishte çmimi...

Shkëlzen Doli do të interpretojë në edicionin e pestë të Festivalit “Skena e muzikës...

Me rastin e 5 vjetorit të Festivalit “Skena e Muzikës Serioze Shqiptare”, Shoqata Alegretto organizon koncert me virtuozin e muzikës shqipe, violinistin e Filarmonisë...

Lajmet e fundit

SHAIP KAMBERI ME FLAMUR KOMBËTAR NË KUVENDIN E SERBISË

Deputeti shqiptar, Shaip Kamberi ka reaguar sërish pasi atij nuk i është lejuar të mbajë flamurin kombëtar në Kuvendin e Serbisë.Kamberi ka...

Çështja e shqiptarëve në jug të Serbisë të përfshihet në dialog

PRESHEVË – Shaip Kamberi, deputet nga Bujanovci, kryetar i grupit të vetëm opozitar në parlamentin serb kritikon politikën e Vuçiqit ndaj shqiptarëve...

Mërgimtarët thyen rekord të dërgesave të parave

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të...