Fotografi nga Kosova fiton konkursin ndërkombëtar të fotografisë, PreFoto

Në Preshevë sot është mbajtur edicioni i 7-të i konkursit Ndërkombëtar të Fotografisë artistike, PreFoto. Pjesëmarrës në këtë edicion ishin forografë nga Kosova, Shqipëria dhe...

MANIFESTIM KULTURORË ME RASTIN E 28 NËNTORIT – DITËN E FLAMURIT KOMBËTAR

Në Ostermundigen të Bernit, u shënua solemnishtë 28 Nëntori, Dita e Flamurit   Para një numri të madhë bashkëatdhetarësh të rrethinës së Bernit, para shumë...

MËRGIMTARI DHE AKTIVITETI I TIJ POLITIKË

Edhe këtë të ejte, Oda e Mërgimit, emision ky në kuadër të Tv Syri Blue me seli në Solothurn të Zvicrës, shtroi para mysafirëve...

Trembëdhjetë aktorët që ndërruan jetë tragjikisht duke lënë në gjysmë filmat që po xhironin...

EKa raste kur aktorët vdesin tragjikisht dhe në mënyrë të papritur dhe gjithçka që lanë pas ishin veprat e tyre të artit: filmat e...

PËR MEDVEGJËN SE SHPEJTI MUND TË FLASËM VETËM NË KOHËN E KALUAR

 Mbrëmë, në emisionin gjëthnjë e më të popullatizuar në tv Syri Blue, Oda e Mërgimit, u fol për Humanizmin e mërgimtarit. Në studio ishin ...

Voglushi shqiptar i përfshirë në librin e Obamës

“An intimate portrait” është libri që është publikuar për ish-presidentin e SHBA-ve, Barcak Obama. Ky libër që përfshinë fotografi, rrëfime nga fotografi i Shtëpisë së...

Van Damme në rolin e shqiptarit shkatërron bandën serbe

Filip Shala është emri i aktorit të njohur Jean Claude Van Damme në filmin e tij të fundit. “Kill’em All” tregon historinë e një shqiptari,...

Filmat kandidatë për nominime në ‘Best Picture’ për OSCAR!

Vitit 2017 po i vjen fundi, çka do të thoë se Hollywood po përgatitet në çdo aspekt për Çmimet Akademike, ceremonia e përvitshme që...

‘Sherr’ te ‘Kënga Magjike’! Ardit Gjebrea zbulon konkurrentët që u përpoqën të korruptonin jurinë

Edhe pak javë kanë mbetur nga netët gjysmë finale të spektaklit “Kënga Magjike”. Me rikthime artistësh të mëdhenj dhe gjithashtu shumë prurje të reja,...

Mësime nga përvoja e Abraham Linkolnit

Biografia politike dhe shtetërore e Abraham Linkolnit, është përmbledhur nga poeti i shquar amerikan Karl Sendberg në librin e tijë me titull “Abraham Linkoln”....

Lajmet e fundit

Mjekja dhe epidemiologia Kozeta Miliku nga Kanada pjesë e rubrikës Bardhë e Zi e...

Syri.tv: Përshëndetje e nderuara Kozeta Miliku dhe mirë se vini në rubrikën "Bardhë e Zi" në portalin Syri.tv? Kozeta...

PROFESOR REXHEP KRYEZIU I NDERUAR NDËR BREZA NGA BREZNA E OPOJËS

           Abas Fejzullahi Katundi Brezne ndër breza ka edhe histori të bujshme dhe shumë...

Beteja e Loxhës është një krenari, e cila do të hyjë në histori me...

Në kujtim të 22 vjetorit të betejës së Loxhës Beteja e Logjës, ishte njëra prej veprimeve luftarake më profesionale...