Intervista e rrallë e Isa Boletinit për mediat franceze

Gazeta franceze “Le Radical” ka botuar të mërkurën e 9 prillit 1913, në faqen 3, intervistën e patriotit dhe trimit shqiptar, Isa Boletini, në...

U shënua solemnisht 20 vjetori i aktivitetit të Fondit Humanitar të Preshevës, Bujanocit dhe...

  Në Zollikon afër Zürichut, të dielën, më 26 nëntor 2017, solemnishtë u shënua 20 vjetori i aktivitetit te suksesshëm të Fondit Humanitar të Preshevës,...

Fjalimi i rrallë i Morgan Freeman do t’ju emocionojë!

“Të kisha më shumë nuk ishte e mjaftueshme”. “Unë jam 80 vjeç  dhe fatkeqësisht jam shtrirë në një krevat spitali. Kam miliona dollarë në bankë,...

Fotografi nga Kosova fiton konkursin ndërkombëtar të fotografisë, PreFoto

Në Preshevë sot është mbajtur edicioni i 7-të i konkursit Ndërkombëtar të Fotografisë artistike, PreFoto. Pjesëmarrës në këtë edicion ishin forografë nga Kosova, Shqipëria dhe...

MANIFESTIM KULTURORË ME RASTIN E 28 NËNTORIT – DITËN E FLAMURIT KOMBËTAR

Në Ostermundigen të Bernit, u shënua solemnishtë 28 Nëntori, Dita e Flamurit   Para një numri të madhë bashkëatdhetarësh të rrethinës së Bernit, para shumë...

MËRGIMTARI DHE AKTIVITETI I TIJ POLITIKË

Edhe këtë të ejte, Oda e Mërgimit, emision ky në kuadër të Tv Syri Blue me seli në Solothurn të Zvicrës, shtroi para mysafirëve...

Trembëdhjetë aktorët që ndërruan jetë tragjikisht duke lënë në gjysmë filmat që po xhironin...

EKa raste kur aktorët vdesin tragjikisht dhe në mënyrë të papritur dhe gjithçka që lanë pas ishin veprat e tyre të artit: filmat e...

PËR MEDVEGJËN SE SHPEJTI MUND TË FLASËM VETËM NË KOHËN E KALUAR

 Mbrëmë, në emisionin gjëthnjë e më të popullatizuar në tv Syri Blue, Oda e Mërgimit, u fol për Humanizmin e mërgimtarit. Në studio ishin ...

Voglushi shqiptar i përfshirë në librin e Obamës

“An intimate portrait” është libri që është publikuar për ish-presidentin e SHBA-ve, Barcak Obama. Ky libër që përfshinë fotografi, rrëfime nga fotografi i Shtëpisë së...

Van Damme në rolin e shqiptarit shkatërron bandën serbe

Filip Shala është emri i aktorit të njohur Jean Claude Van Damme në filmin e tij të fundit. “Kill’em All” tregon historinë e një shqiptari,...

Lajmet e fundit

(Video) Albertoz Murtaj, trajneri i FC Besa Biel, i ftuar në emisionin Sportin Shqiptar...

Në emisionin e 10-të, Sporti Shqiptar në Zvicër, i ftuar është Albertoz Murtaj, trajner i FC Besa...

Mërgimtarët ambasadorët më të denjë të Republikës së Kosovës

Shkruan: Florim Zeqa Ashtu çfarë ka qenë Ministria e Diasporës, e cila gjithnjë ka vepruar ndaras dhe në çakordim...

Shqiptarja Majlinda Sulejmani kandidate për parlamentin kantonal të St. Galenit, ...

Syri.tv: Kush është kandidatja shqiptare në Zvicër Majlinda Sulejmani?  Majlinda Sylejmani: Jam e lindur me 5. prill në...