Flitët dhe përflitët

Ska kush me i ra në fije Se qka po ndodh sot Para syve me ty qesh Pas shpinës ta ban një grop Sa shum kan ndryshuar Po mbetëm...

Arbëreshit Mario Calivà, titulli “ POLEART PEGASI ALBANIA, 2019”

Akademia Alternative Pegasiane Albania, që drejtohet nga shkrimtari Kristaq F. Shabani, titullin e lartë ” POLEART “PEGASI” INTERNACIONAL ALBANA” për  vitin e kaluar ia...

INTERVISTË ME KRYETARIN E FONDACIONIT “BESA” NË BAVARI Z. ANTON KRASNIQI

    Intervistoi: Mustafë Krasniqi –Për lexuesin: kush është z. Anton Krasniqi?  Anton Krasniqi: Sëpari, më lejoni ta përshëndes lexuesin tuaj dhe juve, që më nderuat me intervistën...

Gazetari Baki Rexhepi i ftuari i radhës në emisioni BLUE në TV SYRI HD

Gazetari i mirënjohur nga Lugina e Preshevës .z Baki Rexhipi sot ishte për vizit në abientet e Televizionit Syri HD i cili shkëmbyen disa...

Hapet edhe pika shkollore në Effretikon!

Të premten e kaluar, më 27 Shtator filloi mësimi edhe në shkollën në Effretikon të Kantonit të Cyrihut. Në këtë pikë shkollore punon mësuesja...

Njihuni me fshatin në Mal të Zi që ruajti identitetin shqiptar dhe rezistoi kundër...

Trevat tona shqiptare e kanë të shkruar historinë e tyre shqip dhe mbartin pasuri të mëdha natyrore. Por sa dimë për trevat tona shqiptare në...

“Jam Shqiptar” projekti që do t’u mundësojë fëmijëve shqiptarë në Diasporë të njohin Shqipërinë

Tashmë çdo fëmijë shqiptar që jeton në Diasporë do të ketë mundësinë ta njohë më mirë Shqipërinë falë projektit “Jam Shqiptar”. Një nismë kjo...

Yllka Neziri, shqiptarja e parë në Asamblenë e një bashkie në Norvegji

Yllka Neziri është shqiptarja e parë që ka fituar një vend në Asamblenë e Sandefjord në Norvegji. Nëna e tre fëmijëve është e lindur...

Ku ështe Ministria e Diasporës!?

https://mdis.rks-gov.net/   Deri sa për mërgimtarët të cilët janë tepër të interesuar të jenë sa më afer vendlindjes dhe të japin kontributin e tyre ashtu sikur...

Shoqata Kulturore “Salih Çekaj” Raportoi Për Gjashtëmujorin E Parë Dhe Përcaktoi Detyrat E Ardhshme

Kryesia e Shoqatës Kulturore Shqiptare “Salih Çekaj”, në Pfaffenhof të Gjermanisë, pasi përfundoj me sukses pjesën e parë të vitit, të premten që lamë...

Lajmet e fundit

Ku gjindet në moment Kosova Lindore? Në Sërbi 292 raste të reja me Coronavirus...

Në 24 orët e fundit në Serbi janë konfirmuar me koronavirus 292 raste të reja, ndërsa shtatë të sëmuar kanë vdekur, duke...

Saim Tahiraj: Paralajmëron luftë speciale kundër LDK-së!

Lufta politike në mesë të dy taborëve politike me ideologji të kundërta po ashpërsohet dita-ditës. Tabori bolshevik i udhëhequr nga ideologu i...

ZIA E MORTIT PANDEMIK DHE PUÇI BARBAR ...

RUSHIT RAMABAJA - Opinion ZIA E MORTIT PANDEMIK DHE PUÇI BARBARDy puçet e gjashtë mëkatet e Isa Mustafës dhe...