NIS “KARVANI I SHKRIMTARËVE TË LUGINËS” PËR VITIN 2020.

Nga shkolla fillore “Prof. Ibrahim Kelmendi” në Preshevë, nis “Karvani i Shkrimtarëve i Luginës” për vitin kalendarik janar dhjetor 2020.Në këtë shkollë...

„GËNJËSHTARE“ është videoklipi më i ri i këngëtarit Kosovar Bledian Qoti

  Arben Mehmeti Bledian një emer i ri në estraden Kosovare , këngëtar i talentuar i cili para disa ditëve e lansoi videoklipin më të ri...

Profesori grek: Çamët i vranë dhe i përzunë. Pala greke duhet të ulet dhe...

Kjo është padyshim situata më dramatike për çamët dhe pasardhësit e tyre, sepse ata humbën pronat e tyre dhe shtetësinë greke. Pala Greke duhet të ulet...

Kush e ndërtoi Parisin, kryeqytetin e sotëm të Francës? Cilët ishin “ Parrhasianët”?

Shkruan Fahri Xharra E mora  për shtjellim edhe këtë temë për të treguar që para “lindjes” së Romës, kishte civilizim pellazg në të gjithë Europën dhe...

Videoklipin më të ri“ i Golde AG „HEROINAT „

Golde AG sjell Videoklipin më të ri" HEROINAT "   Këngëtari nga Presheva Arian Agushi, i njohur për publikun shqiptar si Golde AG, ka bërë të...

Kushtrim Dobra sjell videoklipin e ri me titullin „NDENJA“

Këngëtari shume popullariuar nga Kosova Kushtrim Dobra sjell videoklipin e tij më të ri "NDENJA" Këngëtari Pejan Kushtrim Dobra i cili jeton dhe vepron në...

PËRKUJTESË HISTORIKE

Sot, më 17 janar 2019 mbushen 552 vjet nga vdekja e Kryeheroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Janë 552 vite nga shkuarja në përjetësi e...

Muzeu i Ali Pashë Tepelenës që “fle” në ishullin e Liqenit të Janinës

Ashtu, siç e himnizuan pashain përmes punimeve personalitete mendore të shekullit të 19-të, ndër ta Bajron, Dyma, Hygo, Gete e të tjerë, ngjashëm vepruan edhe piktorë...

Sot në Dūdingen të Zvicrës, Klubi “ABC POETIKE“ nga Shkupi organizon Orë poetike përkujtimore

Rexhep Rifati Është risi në veti, që një klub letrar nga trojet etnike të vijë në Zvicër dhe të organizojë manifestim poetik, siç është kësaj...

Në ditën e kalimit në përjetësi, kujtojmë kryetrimin tonë me bustet e tij në...

  Rexhep Rifati - Teksti dhe fotot Sot në 552 e vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeut, apo siç thuhet në Kalabri: Atit të Arbërisë, po postoj...

Lajmet e fundit

Ku gjindet në moment Kosova Lindore? Në Sërbi 292 raste të reja me Coronavirus...

Në 24 orët e fundit në Serbi janë konfirmuar me koronavirus 292 raste të reja, ndërsa shtatë të sëmuar kanë vdekur, duke...

Saim Tahiraj: Paralajmëron luftë speciale kundër LDK-së!

Lufta politike në mesë të dy taborëve politike me ideologji të kundërta po ashpërsohet dita-ditës. Tabori bolshevik i udhëhequr nga ideologu i...

ZIA E MORTIT PANDEMIK DHE PUÇI BARBAR ...

RUSHIT RAMABAJA - Opinion ZIA E MORTIT PANDEMIK DHE PUÇI BARBARDy puçet e gjashtë mëkatet e Isa Mustafës dhe...