Panairi i librit mund të vizitohet falas nga nxënësit

Panairi i librit prej më 3 deri më 9 maj do të mbahet nën sloganin “30 vjet lexojmë me kënaqësi” me pjesëmarrjen e 49...

Shtatorja e Anton Çetës qe pesë muaj pa lokacion, askush nuk e di se...

Janë bërë gati pesë muaj prejse shtatorja e Anton Çettës qëndron në atelienë e atij që e realizoi. Më 10 tetor të vitit të...

BURRAVE TË SOTIT

Poezi nga: Fatime Kalimashi Do te thoja  ne recencat per autoren se “eshte premtuese” si potencial poetik cilesor.Duket sikur...

“Një tregim Prishtine”, filmi vendor i realizuar me pak buxhet

Në kuadër të festivalit PRIFEST 2018, në filmat e Ballkanit, mbrëmë u dha premiera e filmit “Një tregim Prishtine”, me regjisore Burbuqe Berisha, skenari...

Çfarë pritet të ndodhë me nxënësit e “Gylistanit”?

i “Mehmet Akif” Rrjeti i institucioneve shkollore “Gylistan” që prej vitit 2000 është duke e ushtruar veprimtarinë arsimore në Kosovë. Pas arrestimit të zyrtarëve të këtij...

Urat e komunikimit, janë trojet e origjinës shqiptare …

Në qytetin Winterthur të Zvicrës në sallën e shoqëri kulturo artistike e Ansamblit “Trojet” në pranin e dashamireve të fjalës së shkruar dhe mërgimtareve...

Vdes muzikanti i madh

Muzikanti i njohur australian dhe mentori i AC/DC, George Young vdiq dje pas një sëmundjeje, njoftoi familja e tij. “Me dhimbje në zemër duhet të...

Reperi i mirënjohur nga Struga Bloody (Bledi Beqiri ) fletë në “ Bardhë e...

Syri.tv: Mirë se erdhe Bloody në Rubrikën javore " Bardhe e Zi ". Uroj të na ecë mirë ?

Poemë për atdhetarin që jetën ia kushtoi arsimit, lirisë, pavarësisë dhe bashkimit kombëtar

Poeti llapjan Nuhi Potoku para lexuesve erdhi me librin e tij të  16-të “ Monografi në vargje “ (kushtuar Ismail Thaçit në 100 vjetorin...

Anxhela Peristeri, fituesja e “Këngës Magjike” (Video)

Sonte është mbajtur nata finale e festivalit shqiptar “Kënga Magjike”. Në këtë mbrëmje që ka dhuruar plotë spektakël, nuk kanë munguar as befasitë e...

Lajmet e fundit

Ku gjindet në moment Kosova Lindore? Në Sërbi 292 raste të reja me Coronavirus...

Në 24 orët e fundit në Serbi janë konfirmuar me koronavirus 292 raste të reja, ndërsa shtatë të sëmuar kanë vdekur, duke...

Saim Tahiraj: Paralajmëron luftë speciale kundër LDK-së!

Lufta politike në mesë të dy taborëve politike me ideologji të kundërta po ashpërsohet dita-ditës. Tabori bolshevik i udhëhequr nga ideologu i...

ZIA E MORTIT PANDEMIK DHE PUÇI BARBAR ...

RUSHIT RAMABAJA - Opinion ZIA E MORTIT PANDEMIK DHE PUÇI BARBARDy puçet e gjashtë mëkatet e Isa Mustafës dhe...