Festivali i 57-të në RTSH, shpallet lista e këngëtarëve që do marrin pjesë

U përcaktuan dje 22 këngët e festivalin të RTSH-së. Përzgjedhja u bë mes 54 këngëve. Festivali do të nis më 20 dhjetor me drejtore...

Arkeologjia shqiptare në vitet 60’: Ilirët kanë qenë banoret e lashtë të vendit tonë

1. Arkeologia, shqiptarë në vitet 60 ishte një shkencë e re si pjesë e historisë. Shkenca mbi lashtësinë,  në shekullin XX, jo vetëm një shkence e ditëve...

Inva Mula për herë të parë në Festivalin e Këngës në RTSH!

Sigurisht që Festivali nuk do të ndryshojë mënyrën e votimit, juria profesioniste do të jetë ajo që do të votojë Këngën fituese, që do...

Dhimitër Gjoka „Njeriu i Vitit 2018″ nga Fondacionin “Harpa“

Këto ditë folësi dhe regjisori televiziv Dhimitër Gjoka mori një çmim special.  Fondacioni ''Harpa'' e nderoi atë me çmimin "Njeriu i Vitit 2018". Me këtë...

ALBANIAN EXCELLANCE – NË PRESHEVË

Albanian Excellence, organizata joqeveritare dhe jo fitimprurëse organizoi një ekspozitë të fotografive të 100 grave të suksesshme shqipëtare anë e mbanë trojeve shqiptare si...

Fajtor për vdekjen e parakohshme të Lasgush Poradecit ishte dhe Fatos Arapi me miqtë...

Nuk do bisedojmë për vlerat poetike e artistike të treshes Novatoriste: Fatos Arapit, Dritëro Agollit e Ismail Kadaresë, pa dyshim poetë e prozatorë më...

Voglushi shqiptar i përfshirë në librin e Obamës

“An intimate portrait” është libri që është publikuar për ish-presidentin e SHBA-ve, Barcak Obama. Ky libër që përfshinë fotografi, rrëfime nga fotografi i Shtëpisë së...

Nis për herë të parë transmetimi 8K në Japoni

Transmetuesi japonez NHK i ka kërkuar “Warner Bros.” të skanojë filmin origjinal në 8K për kanalin e tij të ri. “A Space Odyssey”, një film...

Manipulimi i parë i një fotoje shqiptare

Ky imazh përkon me manipulimin e parë të një imazhi në historinë e fotografisë shqiptare. “Në të paraqiten i biri i doktor Gennaro Simini, Giacinto,...

Haki Abazi dhe Dardan Molliqaj rrihen pas debatit në Pressing

Pas debatit në emisionin Pressing në T7, Dardan Molliqaj i PSD’së dhe Haki Abazi i Vetëvendosjes janë përleshur fizikisht. Molliqaj dhe Abazi i kanë vazhduar...

Lajmet e fundit

Mërgimtarët ambasadorët më të denjë të Republikës së Kosovës

Shkruan: Florim Zeqa Ashtu çfarë ka qenë Ministria e Diasporës, e cila gjithnjë ka vepruar ndaras dhe në çakordim...

Shqiptarja Majlinda Sulejmani kandidate për parlamentin kantonal të St. Galenit, ...

Syri.tv: Kush është kandidatja shqiptare në Zvicër Majlinda Sulejmani?  Majlinda Sylejmani: Jam e lindur me 5. prill në...

KËNGËTARI I FOLKLORIT BURIMOR SHQIPTAR „MEMET PETROVCI“ – PJESË E RUBRIKËS „BARDHË E ZI...

Syri.tv: Përshëndetje inderuari Memet, mirë se erdhët në interistën javore, rubrikën tonë të re në portalin Syri.tv të cilën e kemi quajtur...