E pabesueshme sa peshon Galaktika jonë

Galaktikë me G të madhe mund ta quajmë pa frikë galaktikën tonë që ndryshe e njohim edhe si Rruga e Qumështit për atë gjurmë...

Shenja e Horoskopit më me fat për sot, 13 Mars 2019

Astrologët parashikojnë se e mërkura e 13 marsit pritet të sjellë surpriza dhe sukses për shenjën e Virgjëreshës. Sipas parashikimit të yjeve, dita e sotme...

Si po favorizojmë teknologjinë, ja çfarë mund të ndodhë shumë shpejt

Ne jemi të rrethuar nga algoritmet në çdo gjë që bëjmë, nga lundrimi në internet për marrjen e vendimeve financiare. Por ne, si njerëz,...

Përse po e pijnë kaq shumë njerëzit Coca-Cola’n me qumësht

James Felton, një komedian, së fundmi ka ndarë me ndjekësit e tij eksperiencën e ‘qumështit me Coca-Cola’ në Twitter, duke theksuar se tashmë është...

Qyteti në ShBA që zgjodhi dhinë si kryetar bashkie

Kafsha me prejardhje afrikane, që mban emrin Lincoln, fitoi të enjten me shumicë votash garën e zhvilluar mes 16 kandidatëve të tjerë gjitarë dhe...

VIDEO/ ‘Zëri i Tokës’: A e dinit se Toka lëshon tinguj në Hapësirë?

Toka në hapësirë lëshon tinguj, për shkak të erës diellore në magnetosferë. Studiuesit e kanë cilësuar si zërin e Tokës. Fusha magnetike e Tokës, magnetosfera,...

VIDEO/ Një lloj i ri i balenave orka është zbuluar nga studiuesit

‘Në fund’ të botës, në disa prej deteve më të ashpra, jetojnë balenat misterioze vrasëse që duken shumë ndryshe nga orkat e tjera. Tani, për...

Njeriu më me fat në botë, momenti kur burri i shpëton vdekjes

Ajo çka e ndau të riun nga vdekja e pashmangshme janë vetëm pak sekonda. Fill pasi këmbësori kaloi një pjesë e një ndërtese u...

Horoskopi ditor, kjo është shenja më me fat

Dashi Duhet të kërkoni pika të tjera referimi. Merrni parasysh se qëllimi për të cilin keni kohë që punoni mund të mos jetë ai që...

Tentoi ta vinte fëmijën në krevat, nënës i ndodh diçka qesharake

Gruaja, e parë në një video në versionin “night-vision”, shihet duke qetësuar fëmijën e saj në kohën e gjumit, ndërsa ulet në një karrige. Pasi...

Lajmet e fundit

PSHDK i duhet politikës, ekonomisë dhe strategjisë shtetformuese të RKS!

Nga Zef Prekaj Shpesh në fjalorin shqip-shqip, takojmë fjalë që kanë dy e më...

PËRGJEGJE DHE PËRKRAHJE LIDHUR ME SHKRIMIN E MREKULLUESHËM NGA NUE OROSHI

E mbramja me hair apo ja nien zanin ma vonë…           Është titulli i mrekullueshëm i shkrimit që i...

Nga sot Qeveria mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër për diasporën

ëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Sokol Havolli ka njoftuar se në minutat e parë të ditës së sotme është printuar polica...