Dita Botërore e Kancerit: Parandalimi, më i rëndësishëm sesa shërimi

Sot (4 shkurt) është Dita Botërore e Kancerit. Qëllimi i kësaj dite është të rritet vetëdijesimi global dhe të nxiten sa më shumë njerëz...

“Bima e pavdekësisë”: Bëni lëng i cili do t’ju lirojë nga helmet dhe kilogramët...

Bima aloe vera vepron kundër inflamacionit, viruseve, baktereve dhe kërpudhave, është e shkëlqyeshme për lëkurën si edhe për shëndetin në përgjithësi. Është plot e mbushur...

Ja si mund të dobësoheni pa u munduar shumë

A mund të dobësoheni duke ecur? Po mundet! Nëse doni të fuqizoni efektin dobësues të të ecurit, këtij aktiviteti shtojini çdo ditë një minutë...

Kjo është arsyeja pse duhet të hani ftonj në vjeshtë

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në...

Kafeja rrit potencialin

Një studim i një grupi shkencëtarësh britanikë arriti në përfundimin se ushqimet e pasura me antioksidues janë në gjendje të përmirësojnë potencialin riprodhues tek...

Vendosni majat e gishtave në ujë të ftohtë për 30 sekonda dhe zbuloni nëse...

Ky marifet i lehtë dhe i lehtë mund të zbulojë një gjë shumë thelbësore për shëndetin tuaj. Udhëzime: Thjesht derdhni ujë të pastër në një enë...

Sëmundjet kardiovaskulare janë VRASËSI numër NJË në botë! Këto janë simptomat të cilat duhet...

Janë katër shkaktarë kryesorë të vdekjes nga sëmundjet jongjitëse: sëmundjet kardiovaskulare (17,7 milionë apo një e treta e të gjitha vdekjeve në botë), kanceri...

Ja se si mund ta “fikim” urinë në trurin e njeriut

Menaxhimi i urisë është një nga gjërat më të vështira për tu bërë dhe një nga sfidat më të mëdha. Studimet e fundit tregojnë mënyrat...

Merrni frymë thellë që të parandaloni alivanosjen

Studimi i ri zbulon se frymëmarrja e thellë, qoftë me hundë apo gojë, ndihmon në evitimin e alivanosjes. Konsumi i menjëhershëm i ajrit, nxitë qarkullimin...

Dardha mbron zemrën, trurin e sytë

Dardhat janë të mbushura kryesisht me vlera të larta ushqyese. Gjithashtu janë një burim i shkëlqyer i fibrave, vitaminave A, B1, B2, C, E,...

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...