Në mëngjes duhet të hani shalqi, dredhëza e kivi

Mëngjesi është vakti të cilin assesi nuk duhet ta anashkaloni. Në mëngjes është shumë e rëndësishme që edhe të konsumoni pemët e caktuara. Dietologët...

Kamomili, si ta përdorim për shërim në këto ditë të ftohta

Kamomili është bimë barishtore e cila rritet në livadhe dhe ka një aromë të këndshme. Kamomili është përdorur si ilaç për mija vjet më parë...

Kurrë mos i përdorni këto ushqime në mikrovalë

Ushqimi i përgatitur që keni lënë dhe nuk doni ta hidhni, mund ta lini në frigorifer dhe ta ruani për një kohë. Por jo...

Antidepresivët, ilaçe që duhet ditur si të përdoren

A janë antidepresivët barna shëruese apo substanca të dëmshme që shkaktojnë probleme te pacientët, e nganjëherë të qojnë në vetëvrasje?   Antidepresivët janë barnat më të...

Sugjerime të reja për dhëmbë të shëndetshëm

Të gjithë e dimë këshillën për dhëmbë të shëndetshëm, të lahen dy herë në ditë dhe të mos konsumohen shumë ushqime me sheqer. Edhe kur...

Ja çfarë duhet të bëni në mëngjes nëse doni të humbisni kile

Pas 8 orëve gjumë trupit i dihet energji për të nisur ditën, jo më kot rëndësia e konsumimit të mëngjesit është shumë e madhe. Me...

Disa veti të sodës së pjekjes që nuk i keni ditur

Vetitë tjera të sodës bikarbonat Sigurisht që e keni në një kuti në kuzhinën tuaj, e përdorni për mos të marrë erë të keqe frigoriferi...

OBSH jep alarmin: Një sëmundje misterioze mund të rrezikojë njerëzimin!

Sikur Ebola, Zika dhe SARS mos të ishin mjaftueshëm të rrezikshme për t’u shqetësuar, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shtuar një sëmundje të re...

E frikshme! Gripi vdekjeprurës mund të ngjitet më lehtë nga sa e kishit menduar

Virusi i Gripit shpërndahet edhe nga frymëmarrja dhe jo vetëm nga kollitja dhe teshtima, paralajmëron një studim i ri. Studiuesit e Universitetit të Maryland kanë...

Aloe vera, produkti i vetëm natyral që zëvendëson të gjitha llojet e kremrave

Falë vetive antioksiduese, antibakteriale, detoksikuese, antivirale dhe hidratuese, aloe vera është produkti i vetëm natyror që zëvendëson të gjitha llojet e kremrave. Xheli i kësaj...

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...