Kush rrezikohet nga gripi sezonal?

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se çdo njeri mund të preket nga virusi i gripit sezonal dhe ta përhapë atë...

Disa nga gjërat që ju shkaktojnë rënien e flokëve, për të cilat nuk e...

Humbja e flokëve mund të jetë një përvojë stresuese për shumë njerëz dhe është një dukuri më e zakonshme sesa mund të mendoni. Megjithatë, shumë...

Vaji i kokosit i zvogëlon rreziqet e sëmundjeve të zemrës

Vaji i kokosit është vlerësuar si super ushqim, është akuzuar për yndyrën e saturuar, lavdëruar për përdorim si produkt i bukurisë, dhe i përgojuar...

Çdo shtëpi duhet ta ketë: Antibiotiku më i fuqishëm natyral i cili shkatërron 30...

Vaji i rigonit të egër përfitohet nga lulet dhe fletët e kësaj bime, ndërkaq është i njohur si ndikim i fuqishëm kundër mikrobeve,i cili...

Midis stomakut dhe trurit ekziston lidhja magjike e cila mund të jetë vdekjeprurëse

Pasojat e lëndimit në tru mund të reflektohen edhe në pjesën e poshtme të trupit, saktësisht në stomak dhe probleme të organeve të stomakut. Shkencëtarët...

Shkencëtarët kanë zbuluar teknologjinë që e shëron verbërinë

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, janë gjithsej 285 milionë njerëz në botë të cilët janë krejtësisht ose pjesërisht të verbër. Fatmirësisht shkenca vazhdon të zhvillohet,...

Ushqimet e zakonshme që ulin rrezikun për zhvillimin e kancerit të zorrës

E dini që drithërat janë të mira për zemrën, por mund të kenë edhe një përfitim tjetër gjithashtu. Pas një studimi afatgjatë nga Fondacioni Botëror...

Arsyeja pse duhet të urinoni sapo të zgjoheni nga gjumi

Pse duhet të urinoni sapo të zgjoheni nga gjumi? Gjatë natës, veshkat filtrojnë urinën më pak se zakonisht, dhe fshikëza juaj zbutet dhe mund...

Vera e kuqe, ekspertët këshillojnë: Ja si të pihet…

A mos vallë e kemi pirë gabim verën e kuqe gjatë të gjithë kohës? “82% e njerëzve e konsumojnë verën në temperaturën e dhomës, –...

Bananet luftojnë shumë sëmundje

Banania është një fryt tropikal, por është gati për ushqim në të gjithë botën pothuajse në çdo stinë të vitit. Vetitë ushqyese dhe medicinale të...

Lajmet e fundit

Skandaloze: Prishtinë, policët e dënojnë qytetarin me 450 euro për puthje

Naser Sertolli Pjesëtarë të Policisë së Kosovës i kanë shqiptuar një gjobë një mërgimtari në Prishtinë vetëm pse...

«Presheva Summer 2021» eveniment sportiv në stadiumin e qytetit

Presheva Summer 2021" eveniment sportiv i cili në stadiumin e qytetit të Preshevës ishte vend ku (ri) bashkoheshin dashuria për vendlindjen dhe...

SHAIP KAMBERI I VETËM KUNDËR “BOTËS SERBE”

Shkruan Tomislav Markovic, gazetar dhe shkrimtar nga Beogradi.Huazuar nga Al Jazeere Aleksandar Vuçiq dhe shoqëruesit e tij pëlqejnë të...