Dhurimi i Gjakut/Kush mund t’i japë gjak dhe kujt?

Është e rëndësishme të njihni llojin e gjakut, veçanërisht nëse është një grup i rrallë. Është e preferueshme që ta mbani atë informacion në...

Mjeku italian trondit botën: Kanceri mund të shërohet me sodë buke

Mjeku Dr. Tulio Simonchini,e ka tronditur botën e mjekësisë me deklaratën e tij mbi kancerin. Sipas tij, kanceri nuk është gjë tjetër veçse një...

Përdorni sodë buke dhe do të mahniteni me rezultatin

Vendin e nderit në kuzhinë si një përbërës i kudo përdorshëm pa dyshim e zë soda. Ja disa nga përdorimet më të “habitshme”: Qëroni vezët...

Virusi kinez mbërrin edhe në Zvicër

Kjo është konfirmuar edhe nga menaxhmenti i spitalit të Cyrihut: “Dy persona aktualisht po ekzaminohen në Spitalin e Qytetit Triemli, të cilët...

10 ushqimet më të mira për zemrën tuaj; Parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe mbajnë...

Duke konsumuar ushqime të caktuara çdo ditë, ju mund të zvogëloni rrezikun për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare Një dietë...

Hudhra e zezë e dobishme për shërimin e zemrës, trurit dhe forcimin e imunitetit

Në mitologjinë aziatike, hudhra e zezë thuhej që ofronte përjetësinë. Hudhra e zezë e thënë më thjesht është një hudhër gati e...

Flet mjeku urolog: Gurët në veshka, komplikimet që japin dhe si mund të luftohen

Në pjesën dërrmuese të rasteve, gurët në veshka kanë si bazë të formimit të tyre mënyrën e jetesës. Konsumimi i tepruar i kripës nga...

Nëse vini re ndonjë nga këto simptoma, kontrolloni menjëherë veshkat tuaja, mund të jeni...

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin e njeriut!Funksioni dhe qëllimi kryesor i veshkave janë largimi i lëngjeve të tepërta dhe...

Çfarë duhet të bëni kur ju pickon bleta?

Me siguri shumë prej juve tashmë kanë sjellë në mend herën ose herët kur jeni pickuar nga bleta ose grerëza, një dhimbje që nuk...

Sugjerime të reja për dhëmbë të shëndetshëm

Të gjithë e dimë këshillën për dhëmbë të shëndetshëm, të lahen dy herë në ditë dhe të mos konsumohen shumë ushqime me sheqer. Edhe kur...

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...