Për gruan, ne do të bëjmë gjithçka – Nga Lulzim Basha

Nga Lulzim Basha  8 marsi është një ditë e veçantë për të kujtuar dhe reflektuar mbi sakrificën e përditshme të nënave, grave e vajzave në...

Rama: Nuk kam ofenduar gazetarët, thjesht opinion

“Po pse qenkan ofenduar gazetarët nga unë? Sipas tyre po edhe sipas të tjerësh, në kazanin mediatik e në atë politik, i paskam fyer...

Mali i Zi, përfundimisht i pavarur, shfuqizon vendimin e bashkimit me Mbretërinë Serbe

Parlamenti i Malit të Zi ka shfuqizuar vendimin e 100 viteve më parë ku sanksionohej  bashkimi me Mbretërinë e Serbisë. Deputetët malazezë thanë të premten,...

Xhaferi: Zgjidhja e problemit Kosovë-Serbi e nxjerr përfundimisht Ballkanin nga zona e paqëndrueshmërisë

Kryetari i Kuvendi të Maqedonisë Veriore, Talat Xhaferi, ka thënë se Ballkani dalëngadalë po del nga e ashtuquajtura zonë e paqëndrueshmërisë. Këtë përgjigje ai e...

Enigmat/ Në hotelin ku u arrestua Mijallkov u gjet makina e ambasadës hungareze në...

Një makinë me pllaka diplomatike, në pronësi të Ambasadës hungareze në Beograd është gjetur në garazhet nëntokësore të hotelit “Merito” në sheshin e Shkupit,...

Si në rrethim policor: 1300 forca dhe automjete me ujë, përball protestës

Përveç reprezaljeve që kanë nisur që në orët e para të mëngjesit nëpër të gjitha rrugët e Shqipërisë nga policia, njoftohet se edhe 1300...

Parandalohet sulm terrorist nga ISIS-i

Në Maqedoninë e Veriut raportohet të jetë evituar një sulm terrorist në disa lokacione të vendit, kanë konfirmuar nga Ministria e Punëve të Brendshme. MPB...

Makina përplas për vdekje dy persona!

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur para pak minutash në fshatin Arapaj të Roskovecit, në Fier, ku një makinë ka përplasur për vdekje dy...

Zhvillime të forta politike: Basha mbledh Grupin e PD, Rama thërret deputetët e PS

Zhvillimet e forta politike që pasuan protestën kombëtare të 16 shkurtit vazhdojnë. Sot kryeministri Edi Rama do të takohet me Kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçin...

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...