Joseph DioGuardi dhe Shirley Cloyes në Zvicër!

  Lidhja qytetare Shqiptare – Zvicerane e themeluar kohë më parë, në shenjë nderimi të veprës së ish kongersistit Amerikan Joseph DioGuardit dhe bashkëshortës së...

Ka ndryshuar diplomacia austriake apo situata në Ballkan nuk është më e njëjta?

Për shkak të traditës së marrëdhënieve të hershme gjeopolitike, ekonomike dhe kulturore, politika e jashtme austriake gjithmonë i ka kushtuar rëndësi të veçantë Ballkanit...

Gjendet një mjet shpërthyes në Arbëri

Gjendet një mjet shpërthyes gjatë punimeve në ndërtimin e rrugës nga Lakrishtja në Arbëri Një mjet shpërthyes është hasur gjatë punimeve në ndërtimin e rrugës...

Rifillojnë punimet tek tuneli i Mitrovicës

Të martën kanë rifilluar punimet në sanimin e tunelit të Mitrovicës në rrugën nacionale N2 dhe ato do të përfundojnë për 20 ditë, ka...

Parashikimi i motit! Meteorologu: Tetori nuk do të jetë normal

Reshjet e shiut që kanë nisur prej pak ditësh, kanë vazhduar dhe mëngjesin e sotëm. Meteorologu Hakil Osmani tha për Report Tv se shirat...

Mustafa paralajmëron seancën për votimin e Qeverisë Hoti, s’pret rezistencë nga VV-ja

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka paralajmëruar se seanca për votimin e Qeverisë së re mund të mbahet të...

Vetura e Kurtit aksidentohet në Tiranë, s’ka të lënduar

Vetura me të cilën kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, po udhëtonte nëpër Tiranë është përfshirë në një aksident trafiku. Siç bëjnë me dije mediat...

Mbahet mbledhja e Komisionit të Përbashkët Shqipëri-Kosovë për Miratimin e Teksteve Mësimore për Diasporën

Mbahet mbledhja e Komisionit të Përbashkët Shqipëri-Kosovë për Miratimin e Teksteve Mësimore për Diasporën

U tha se ra në kanionin e Matkës, por shtatzana vdiq nga ataku në...

Qindra njerëz janë mbledhur më 9 korrik 2018  në varrezat e fshatit Dashinoc të komunës së Deçanit për t’i dhënë lamtumirën e fundit 31-vjeçares Mirjeta...

6 vite burg për…

Gjykata e Pejës ka shpallur aktgjykimin në rastin e 4 të akuzuarve për vjedhjen e 3 viçave dhe të një kali. “Të akuzuarit Milaim Jefkaj,...

Lajmet e fundit

Kosovari e Serbi bënin gara me vetura në rrugët e Zvicrës, ju ndodhë e...

Një kosovar dhe një serb janë po përballen me burgim pasi kishin bërë gara me vetura në autostradën A1 në Ostaargau në...

NË ÇDO QYTET DHE KOMUNË TË KOSOVËS TË NGRITET NJË LAPIDAR PËR TË BURGOSURIT...

Fatmir Brajshori-Tushi Sot, kur Kosova që nga 12 qershori i vitit1999, po frymon lirshëm, falë sakrificës dhe luftës...

30 Vjet Shkollë e Parë Shqipe në Zvicër – një takim i veprimtarëve...

Vaxhid Sejdiu – Glarus, tetor 2020       … më 8 tetor 2020, veprimtarët kryesorë që e bënë Shkollën e parë...