Mbyllen 15.000 vende pune në Katalonia

Muajin e kaluar në Kataloni janë mbyllur 15 mijë vende pune, si rezultat i krizës së krijuar politike për shkak të shpalljes së pavarësisë...

Franca mund t’i rikthehet gjendjes së jashtëzakonshme

“Nëse do të ketë vrasje në masë, siç përjetuam në momentin e Bataclan (një sallë pariziene e spektakleve ku një komando xhihadiste vrau 90...

Skandali seksual ‘mbërthen’ qeverinë britanike/ Ngacmoi gazetaren, ikën Ministri i Mbrojtjes

Akuzat për sjellje të pahijshme në të kaluarën kanë detyruar edhe Sekretarin britanik të Mbrojtjes, Michael Fallon, të japë dorëheqjen. Por në këtë rast, nuk...

Liqeni Kaspik po zhduket ngadalë

Liqeni më i madh në Tokë, i cili ndodhet ndërmjet territorit të Evropës dhe Azisë, po avullohet, gjë e cila çon deri tek ulja...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Nëse Koreja përdor armët bërthamore, të përgatitet për…

Kërcënimi i një sulmi bërthamor nga Koreja e Veriut po rritet gjithnjë e më shumë, tha sekretari amerikan i mbrojtjes, James Mattis gjatë një...

BE-ja do të regjistrojë të gjitha gjurmët, fotot dhe hyrje-daljet në zonën Shengen

Vendet evropiane të hapësirës Schengen do të pajisen me një sistem informatik të unifikuar për të përshpejtuar kontrollet në kufijtë e tyretë jashtëm dhe për...

3 të vdekur, 1 i zhdukur nga moti i ligë në Bullgari

Bullgari Tre persona kanë humbur jetën dhe një tjetër është zhdukur si pasojë e shirave të rrebeshtë që goditen pjesët e ulëta të qytetit të...

Rusia vendos veton për rezolutën për armët kimike në Siri

Rusia vendosi sot veton për një projektrezolutë të paraqitur nga SHBA-të në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, që parashikon zgjatjen me një vit të...

E rëndë: Nëna shkon ta denoncojë se e dhunonte, babai i pret fytin vajzës...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Gjermani, ku e gjithë policia është vënë në kërkim  pasi një vajze dyvjeçare u gjet e vrarë...

Nis punën ministri i parë në botë i Inteligjencës Artificiale

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) formuan një dikaster të ri në kabinetin qeveritar, në krye të të cilit emëruan një ministër “përgjegjës për inteligjencën...

Lajmet e fundit

(Video) Albertoz Murtaj, trajneri i FC Besa Biel, i ftuar në emisionin Sportin Shqiptar...

Në emisionin e 10-të, Sporti Shqiptar në Zvicër, i ftuar është Albertoz Murtaj, trajner i FC Besa...

Mërgimtarët ambasadorët më të denjë të Republikës së Kosovës

Shkruan: Florim Zeqa Ashtu çfarë ka qenë Ministria e Diasporës, e cila gjithnjë ka vepruar ndaras dhe në çakordim...

Shqiptarja Majlinda Sulejmani kandidate për parlamentin kantonal të St. Galenit, ...

Syri.tv: Kush është kandidatja shqiptare në Zvicër Majlinda Sulejmani?  Majlinda Sylejmani: Jam e lindur me 5. prill në...