Vrau motrën para katër vitesh në Prizren, arrestohet në Britani

Policia e Prizrenit njofton se kanë arritur ta arrestojnë shtetasin e Shqipërisë S.K, i cili më 4 qershor të vitit 2013 në Prizren kishte...

Gjermania, vendi më i preferuar për rininë shqiptare të diplomuar në mjekësi

Në Qendrën Goethe të gjermanishtes në Tiranë, partnere e Institutit Goethe, është rritur me ritme të shpejta kërkesa për të mësuar gjuhën gjermane. Drejtorja...

Plagoset vajza e Nasim Haradinaj nga shpërthimi në Helsinborg të Suedisë

Në qytetin suedez Helsingborg ka ndodhur një shpërthim, në të cilin është lënduar Ariana Haradinaj, vajza e nënkryetarit të OVL-së së UÇK-së, Nasim Haradinaj. Gazeta...

Çdo i dyti mysliman në Zvicër ndihet i diskriminuar!

Studimin e realizuar nga GFS Bern, e ka porositur Unioni i Demokratëve Evropianë (UETD), një organizatë që kritikohet për afërsinë e saj me presidentin...

U nda nga jeta medvegjasi, Musa Neziri, atdhetar i shquar!

Njoftojmë miqë e dashamirë, se me me datë 01 janar 2018, aty rreth orës 22.45 minuta u nda nga jeta në spitalin e Martigny...

Klejda Bega, shkencëtarja shqiptare kandidate për çmimin Nobel në Fizikë

Shkencëtarja shqiptare, Klejda Bega nga Elbasani, është në prag të çmimit Nobel, pasi në arritjet e saj në shkencë, ka gjetur një formulë që...

Diaspora shqiptare uron Gëzuar Festat!

Festat në video i ka uruar edhe futbollisti i kombëtares Armando Sadiku. Urimi i diasporës shqiptare në botë u shfaq në kuadër të 18...

Magjia e vargjeve të një poeteshe “të panjohur”

Para do kohësh dhe pikërisht më 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, në Portalin “Fjala e lirë”, kishte botuar një artikull, me...

“Do të të zhduk…”, shqiptari bën për spital gruan në Itali

Një 40-vjeçar shqiptar, resident në Castello, është arrestuar nga policia italiane, pas dhunës që ka ushtruar ndaj gruas së tij. Mediat italiane raportojnë se 40...

Surpriza të shumta i ndodhën sot Leartës…

Pavarësisht se nuk është e kyçur në estradë, është më e përmendur se shumë persona të cilët kanë krijuar karrierë, shkruan Kosovarja. Natyrisht, famën e...

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...