ODA E MËRGIMIT – EMISIONI I DHJETË

MIQË TË ODËS         Oda e Mërgimit vazhdon me sukseset e saja me emisionin e saj në Tv Syri Blue në prezentimin e temës:...

Zvicër: Pas vendimit të Gjykatës, Besniku puth avokatin dhe trupën gjykuese

Besniku dhe Eveline (emrat e ndryshuar), një peshk i vogël dhe mjaft i vogël në trafikun e drogës ndodhen përpara Gjykatës së Lenzburg. Besniku...

Gjermani: Fëmija dhjetëvjeçar nga Maqedonia, voziste veturë në magjistrale

Një dëshmitar nuk mund t’u besonte syve, kur gjatë vozitjes në magjistralen Landstraße 241 pranë Inden (Gjermani) pa një fëmijë që voziste në anën...

Shqiptari kërkon falje për aksidentin, por nuk pranon ta fyejnë

Pasditen e së dielës, në Konstanz, Gjermani, Nderim K. nga Kreuzlingeni i Zvicrës ka humbur kontrollin mbi makinën e tij sportive dhe kështu ka...

Darka e Lamës

Siq dihet edhe nga e kaluara, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit. Shumë festa siç është ajo e “Darka...

Prestigjiozja zvicerane: A ishte Kosova një mëkat ose rast i veçantë?

Shqiptaret e Kosoves ne demostratat e mbajtura ne dhjetor 2007 ne Prishtine Në Serbi kritikohet mbështetja e çiltër e BE për kohezionin spanjoll. Pse kjo...

Nderim K. i shpëtoi aksidentit horror në Konstanz, kërkon falje dhe nuk dëshiron të...

Të dielën mbasdite Nderim K. humb kontrollin e timonit dhe nga rruga del në trotuar dhe më pas aksidentohet me dritaren e një objekti...

Detektivët në Zvicër lejohen të përgjojnë invalidët e rrejshëm në vendet publike

Gjykata Federale e Zvicrës ka vendosur se është i lejuar vëzhgimi i fshehtë i pensionistëve invalidorë, kur ai bëhet në hapësira publike. Kjo, përkundër...

Lajm i mirë për kosovarët: Gjermania hap shumë vende pune, ja si mund të...

Në tre muajt e parë të vitit 2017 punëdhënësit kërkojnë 1.064 milionë punëtorë, që është 9.000 më shumë se në tremujorin e fundit të...

Dy nga 11 marrëveshjet e dy qeverive për diasporën

Ministri i Diasporës, Dardan Gashi ka pritur në takim ekspertë nga diaspora në kuadër të organizatës Germin. Në këtë takim, Gashi ka treguar objektivat dhe...

Lajmet e fundit

SHAIP KAMBERI ME FLAMUR KOMBËTAR NË KUVENDIN E SERBISË

Deputeti shqiptar, Shaip Kamberi ka reaguar sërish pasi atij nuk i është lejuar të mbajë flamurin kombëtar në Kuvendin e Serbisë.Kamberi ka...

Çështja e shqiptarëve në jug të Serbisë të përfshihet në dialog

PRESHEVË – Shaip Kamberi, deputet nga Bujanovci, kryetar i grupit të vetëm opozitar në parlamentin serb kritikon politikën e Vuçiqit ndaj shqiptarëve...

Mërgimtarët thyen rekord të dërgesave të parave

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të...