Greqi: U arrestua një grup i trafikantëve, shumica shqiptarë

Policia e Greqisë ka njoftuar mbrëmë se e ka shkatërruar një unazë të krimit të organizuar, me ç’rast i ka arrestuar 20 trafikantë të...

Zvicër, shkelet me veturë për vdekje 19-vjeçarja shqiptare nga Maqedonia

Një aksident fatal ka ndodhur në rrugën “Hendschikerstrasse” në Lenzburg të Kantonit Aargau. Mbrëmjen e së hënës, një pensionist zviceran 80-vjeçar, me veturën e...

Media zvicerane zbulon prapaskenat misterioze të Kumanovës, kush e planifikoi konfliktin kundër shqiptarëve?

Një grup shqiptarësh janë dënuar me burgime të gjata në Shkup. Ata kishin qëlluar me armë zjarri në drejtim të policisë. Ka dyshime se ndërkohë...

Nju Jork, u zhvillua Festivali i 27-të Shqiptar i Këngës e Valles në Amerikë

Gurra popullore shqiptare, sjell  në Amerikë, një tufë të madhe me  këngë e valle, melodi popullore burimore, kostume të shumëngjyrshme shqiptare, nga Shqipëria Kosova...

NË ODËN E MËRGIMIT – LUFTA DHE PASOJAT E SAJA TEK MËRGIMTARI

Këtë javë, Oda e Mërgimit do të prezentohet me një temë të re. Kësaj radhe autori, nga cikili i temave qe i kushtohen mërgimit...

Storie e suksesit të mergimtarëve në Gjermani edhe firma “Shehu GmbH” me pronar Mentor...

Pothujese nga rajoni i Kosovës më së shumti dallohen djemt puntorë nga Ferizaji në fushën e ndërtimit me firmat e njohura në Gjermani. Po...

Shqiptari azilant takon presidentin e Francës dhe i bën një kërkesë, përgjigjja e tij...

Një shtetas shqiptar azilant në Francë ka publikuar një video mjaft të veçantë. Ai ka patur mundësi që të komunikoje direkt me presidentin e Francës...

I riu nga Kosova voziti 111 km/h, tani rrezikon të burgoset në Zvicër

Policia e Zvicrrës i ka konfiskuar veturën një qytetari nga Kosova. Ngjarja ka ndodhur në Kantonin e Aargau-t, ku ai po voziste veturën 111 kilometra...

Promovim i krijimtarisë së poetit dhe fabulistit Bari Dervishllari

Ditë më parë(29/11/2017), në San Zenone degli Ezzelini të provincës së Trevisos, në organizim të Shoqatës Kulturore “Lidhja e Prizrenit”,  mbështetur edhe nga komuna...

Prej tash diaspora paguan online policën kufitare

Ministria e Diasporës, Ministria e Punëve të Brendshme bashkë me përfaqësuesit e Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS), kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi, me qëllim...

Lajmet e fundit

Mjekja dhe epidemiologia Kozeta Miliku nga Kanada pjesë e rubrikës Bardhë e Zi e...

Syri.tv: Përshëndetje e nderuara Kozeta Miliku dhe mirë se vini në rubrikën "Bardhë e Zi" në portalin Syri.tv? Kozeta...

PROFESOR REXHEP KRYEZIU I NDERUAR NDËR BREZA NGA BREZNA E OPOJËS

           Abas Fejzullahi Katundi Brezne ndër breza ka edhe histori të bujshme dhe shumë...

Beteja e Loxhës është një krenari, e cila do të hyjë në histori me...

Në kujtim të 22 vjetorit të betejës së Loxhës Beteja e Logjës, ishte njëra prej veprimeve luftarake më profesionale...