Intervistë me kryesuesin e masave të jashtëzakonshme në komunën e Preshevës

Ditë më parë, me ftesën e drejtorit të Tv Syri Blue, z. Musli Sahitit, për vizitë të shkurtër në Tv tonë ishte dhe kryetari...

Shqiptari i dënuar përjetë që e masakruan në burg, i kërkon dëmshpërblim shtetit italian

Shqiptari Dritan Demiraj i dënuar nga drejtësia italiane me burgim të përjetshëm për dy vrasje, përmes avokatit të tij Massimiliano Orrù, deklaron se familja...

Zvicër, 9 ndër 27 të dëbuar për krime janë shqiptarë

Kantoni Thurgau në Zvicër është duke zbatuar dëbimin e të huajve me dosje krimi, shrkuan tagblatt.ch. Ka diçka më shumë se një vit që kjo...

Vritet një shqiptar në Francë, një tjetër mbetet i plagosur

Një shqiptar është vrarë dhe një tjetër është plagosur me armë zjarri në zonën e quajtur Merz-Tessy në Francë. Lajmi u bë i ditur nga...

Kishat e Zvicrës kërkojnë që të mbyllen shitoret në natën e Krishtlindjes

Prej kohësh, autoritetet e kishave të krishtera të Zvicrës tërheqin vërejtjen se festimi i Krishtlindjes, po merr më shumë karakter konsumi e marketingu, duke...

Për luftimin e ekstremizmit Zvicra shpall planin 5 vjeçar nacional

Në kuadër të këtij “impulsorogrami” do të jepen 5 milionë franga, shumë kjo me të cilën do të mbështeten projekte që do të iniciohesn...

Historia e Zvicrës

Historia moderne zvicerane konsiderohet se ka fillu nga viti 1291 me themelimin e konfederatës së parë zvicerane nga 3 kantonet Uri, Schwyz dhe Unterwalden...

Dëshmi të reja/ Zbulohet e vërteta e vrasjes së studentit shqiptar në Filadelfia

Pas lajmit se një student 21-vjeçar nga Shqipëria u ekzekutua me tre plumba në Filadelfia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës pas sherrit me...

Goditet me thikë i riu shqiptar, në gjendje të rëndë

Një shqiptar është goditur me thikë në Milano të Italisë dhe sipas raportimeve të fundit, gjendja e tij është e rëndë. Plagosja ka ndodhur mbrëmjen...

Rihapet tregu i Krishtlindjeve nën masa të mëdha sigurie

Tregu i Krishtlindjeve në provincën lindore të Brandenburgut të Gjermanisë, është rihapur sot, nën rritjen e sigurisë, pasi mbrëmë u gjet një pako e...

Lajmet e fundit

SHAIP KAMBERI ME FLAMUR KOMBËTAR NË KUVENDIN E SERBISË

Deputeti shqiptar, Shaip Kamberi ka reaguar sërish pasi atij nuk i është lejuar të mbajë flamurin kombëtar në Kuvendin e Serbisë.Kamberi ka...

Çështja e shqiptarëve në jug të Serbisë të përfshihet në dialog

PRESHEVË – Shaip Kamberi, deputet nga Bujanovci, kryetar i grupit të vetëm opozitar në parlamentin serb kritikon politikën e Vuçiqit ndaj shqiptarëve...

Mërgimtarët thyen rekord të dërgesave të parave

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të...