A mund t`i jepet pasaporta zvicerane personit me emrin ‚Jihad‘?

Këshilli i qytetit i Zyrihut ka vendosur që t`i japë pasaportën zvicerane një burri që ka emrin Jihad (Xhihad). Ai është apatrid, gjegjësisht nuk...

E fiksuar pas parfumeve/ Shqiptarja nuk përmbahet në Itali, mbush çantën plot por…

Një 20-vjeçare shqiptare është arrestuar në Ankona të Italisë, pasi u kap duke vjedhur. Ditën e djeshme, rreth orës 17.30 të pasdites, 20-vjeçarja shqiptare hyri...

Zvicer: Sa u dënua një diplomat katariot për një pjergull pa leje?

Një diplomat karriere nga Katari ka paguar një gjobë prej 200 000 eurosh për ndërtimin e një pjergulle pa leje, pranë pronës së tij,...

Lajm i mirë për Kosovën vjen nga Zvicra

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka takuar ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebert, me të cilin kanë diskutuar për prioritetet në sektorin e...

Kryetari Haliti takon bashkatdhetarët tanë në Radstad të Austrisë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me ftesë të Shoqatës Kulturore Shqiptare "Kosova" po qëndron për vizitë në Radstad të Austrisë. Në vazhdë...

Polemikë në Zvicër: Të përmendet apo jo nacionaliteti i shkelësve të ligjit?

Shefi i Departamentit të Sigurisë të qytetit të Zürichut Richard Wolff është politikan i majtë. I përket partisë Alternative Liste (AL), e cila është...

Dy familje shqiptare në Francë drejt dëbimit, komuniteti ngrihet në protesta

Dy familje shqiptare që jetojnë në Francë rrezikojnë të dëbohen për në Shqipëri. Por pas një thirrjeje të Lidhjes së të Drejtave të Njeriut...

E pat puna e shqiptarëve që janë në Zvicër si dhe atyre që kanë...

Procedurat e azilit do të përshpejtohen. Këshilli Federal miratoi disa urdhra për të shpejtuar procedurat e azilit. Ai gjithashtu specifikoi listën e vendeve të...

SHBA: Drama e depertimit të familjeve shqiptare, përfshinë edhe një grua shqiptare me 3...

CHESHIRE, CT - Mbas rastit kur pas 30 vitesh në SHBA, ku riti tre fëmijë, punoi dhe pagoi taksa, në Sterling Heights, Detroit, MI, Zahrija...

Nura: Do të japim subvencione për bizneset nga diaspora

Zëvendësministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Faruk Nura, shumë shpejt do të marrë pjesë në një takim me bashkatdhetarët në Zvicër. Në këtë takim Nura...

Lajmet e fundit

Mjekja dhe epidemiologia Kozeta Miliku nga Kanada pjesë e rubrikës Bardhë e Zi e...

Syri.tv: Përshëndetje e nderuara Kozeta Miliku dhe mirë se vini në rubrikën "Bardhë e Zi" në portalin Syri.tv? Kozeta...

PROFESOR REXHEP KRYEZIU I NDERUAR NDËR BREZA NGA BREZNA E OPOJËS

           Abas Fejzullahi Katundi Brezne ndër breza ka edhe histori të bujshme dhe shumë...

Beteja e Loxhës është një krenari, e cila do të hyjë në histori me...

Në kujtim të 22 vjetorit të betejës së Loxhës Beteja e Logjës, ishte njëra prej veprimeve luftarake më profesionale...