Alarmi në Angli, 3-fishohen të burgosurit shqiptarë

Të burgosurit shqiptarë për drogë janë trefishuar në burgjet britanike. Kështu shkruante “The Guardian”, në një artikull të orëve të fundit. Ministria e Drejtësisë në...

Rruga e shkronjave s’ka të ndalur për mësimin plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari`

Në Deggendorf, njëri nga qytetet e Bavarisë, në shkollën “Martin schule” - Grund Schule, berger str., u hap klasa me mësim plotësues, në praninë...

Drejtonte trafikun e drogës nga Shqipëria në Itali e Zvicër, ja emri i shqiptarit

Policia italiane ka zbardhur sot disa nga detajet e operacionit "Shqiponja e Zezë" i cili çoi në shkatërrimin e një bande narkotrafikantësh shqiptarë që...

Hiqeshin si punëtorë domatesh! Policia prangos 3 trafikantët shqiptarë të kokainës

Tre shqiptarë janë arrestuar nën akuzën e trafikut të kokainës në Vittoria të Italisë, ndërsa 2 të tjerë janë shpallur në kërkim si pjesë...

Sa na tërheq toka aq të rëndë jemi

Poeten Sevëme Fetiqi tashmë e njohim përmes poezisë së saj të publikuar në faqet e internetit dhe librat e botuar. Që nga takimi i...

Drogë e madhe në Itali, sekuestrohet 440 hashash dhe 10 heroinë, prangosen 16 shqiptarë,...

Një aksion tjeter policor në Itali ka vënë në pranga shqiptarë. Është Sekuestruar reth  440 kg droge ellojit hashash dhe 10 kg Heroinë dhe...

SHBA: “Las Vegas International Pizza Expo” : Panairi më i vjetër dhe më i...

NEW YORK : Në Las Vegas është mbajtur këto ditë Panairi më i vjetër dhe më i madhë i Picës në botë: “International Pizza...

Kushtuar datave historike dhe manifestime të tjera kulturore…

Në Kosovën e pas luftës për fat të keq u ngarruan vlerat dhe  shteti u kap nga një grup njerëzish të fuqishëm të  organizuar...

Lipoveci: Diaspora e interesuar për investime në Kosovë

Diaspora shqiptare është shumë e interesuar për të sjellë investime në Kosovës dhe kjo është parë edhe nga vizitat që i kanë pasur zyrtarët...

Majko me shqiptarët e Londrës: Flisni shqip në familjet tuaja`

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko vizitoi shkollën plotësuese shqipe në Kilburn të Londrës. Shkolla, e themeluar me iniciativë të organizatave shqiptare që veprojnë...

Lajmet e fundit

PSHDK i duhet politikës, ekonomisë dhe strategjisë shtetformuese të RKS!

Nga Zef Prekaj Shpesh në fjalorin shqip-shqip, takojmë fjalë që kanë dy e më...

PËRGJEGJE DHE PËRKRAHJE LIDHUR ME SHKRIMIN E MREKULLUESHËM NGA NUE OROSHI

E mbramja me hair apo ja nien zanin ma vonë…           Është titulli i mrekullueshëm i shkrimit që i...

Nga sot Qeveria mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër për diasporën

ëvendësguvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Sokol Havolli ka njoftuar se në minutat e parë të ditës së sotme është printuar polica...