SHBA/ Shqiptarja Suzanna Shkreli merr postin e rëndësishëm në Miçigan

Një histori suksesi ajo e Suzanna Shkrelit në Miçigan të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Shqiptaro-amerikania me origjinë nga Malësia e Madhe...

Francë, i çmenduri vret 3 xhandarë dhe plagos një tjetër

Tre xhandarë u vranë dhe një i katërt u plagos nga një sulm me armë në një fshat të izoluar afër Saint-Just,...

Ku ishin më herët reagimet e krerëve politik kundër një gërrnaçi si Valon Syla

Ku ishin më herët krerët politik dhe institucionet tjera ndaj sulmeve publike kundër gërrnaçve ( kusi e bakrit ) mërgimtareve në krahasim...

Vjosa Osmani me Albin Kurtin në takimin e parë për zgjedhje të reja

Pas njoftimit të djeshëm të Gjykatës Kushtetuese lidhur me vendimin për votën e deputetit Etem Arifi, u.d. Presidentja e Kosovës, dr. Vjosa...

Biden pas marrjes së vaksinës për Covid lavdëron edhe administratën Trump

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, të hënën ka marrë publikisht vaksinën e sapo aprovuar të coronavirusit. “Unë jam...

Kosova nuk kufizon udhëtimet, gjatë kësaj jave do të realizohen 280 fluturime

Kosova pritet të përballet këtë javë me një fluks të lartë të vizitorëve nga diaspora, pavarësisht thirrjeve të vendeve evropiane për të...

Reagojnë edhe nga AAK, kanë një kërkesë për Vjosa Osmanin pas vendimit të Kushtetueses

Kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini ka kërkuar nga u.d. e presidentit, Vjosa Osmani që të mos shpallë menjëherë zgjedhjet.

Arrestohet bosi shqiptar i një rrjeti të drogës në Evropë

Policia gjermane tha se ka shkatërruar një rrjet të kontrabanduesve të kokainës, duke arrestuar 17 persona në Belgjikë, përfshirë dy drejtues të...

Kusari-Lila: U përmbys plani i mashtruesve dhe pazargjive

Deputetja Mimoza Kusari-Lila ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, ajo thotë se me...

Disa shtete të BE-së edhe Zvicra ndalojnë fluturimet me Britaninë nga e variantit të...

Disa shtete të Bashkimit Evropian kanë ndërprerë fluturimet që vijnë nga Mbretëria e Bashkuar dhe të tjera shtete po e shqyrtojnë një...

Lajmet e fundit

Politikania nga Presheva Ardita Sinani pjesë e rubrikës “ Bardh e Zi“ e...

SYRI.TV: Përshëndetje e nderuara znj. Ardita Sinani, mirë se na erdhët në rubrikën Bardh e Zi në portalit Syri.tv nga Mërgata?

Demokracia, përfshirja dhe përfaqësimi në proceset shoqërore

Në zgjedhjet e ardhshme në Kosovë Mërgata duhet të jetë aktive në realizimin e të drejtave të tyre. Si në aspektin e...

Lara kthehet për të gëzuar, triumf i madh në St. Anton

Ajo duhej të priste tre vjet, por më në fund Lara Gut-Behrami ka gjetur gëzimin për të fituar në super G.