Storie e suksesit të mergimtarëve në Gjermani edhe firma “Shehu GmbH” me pronar Mentor...

Pothujese nga rajoni i Kosovës më së shumti dallohen djemt puntorë nga Ferizaji në fushën e ndërtimit me firmat e njohura në Gjermani. Po...

Shqiptari azilant takon presidentin e Francës dhe i bën një kërkesë, përgjigjja e tij...

Një shtetas shqiptar azilant në Francë ka publikuar një video mjaft të veçantë. Ai ka patur mundësi që të komunikoje direkt me presidentin e Francës...

I riu nga Kosova voziti 111 km/h, tani rrezikon të burgoset në Zvicër

Policia e Zvicrrës i ka konfiskuar veturën një qytetari nga Kosova. Ngjarja ka ndodhur në Kantonin e Aargau-t, ku ai po voziste veturën 111 kilometra...

Promovim i krijimtarisë së poetit dhe fabulistit Bari Dervishllari

Ditë më parë(29/11/2017), në San Zenone degli Ezzelini të provincës së Trevisos, në organizim të Shoqatës Kulturore “Lidhja e Prizrenit”,  mbështetur edhe nga komuna...

Prej tash diaspora paguan online policën kufitare

Ministria e Diasporës, Ministria e Punëve të Brendshme bashkë me përfaqësuesit e Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS), kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi, me qëllim...

Diaspora e forcon pozitën e Kosovës në negociatat me Serbinë dhe i përshpejton Integrimet...

Sikurse që është e sigurtë se koha ka ardhur të shiqohet forcimi i shtetësisë së Kosovës, ashtu është e sigurtë se koha ka ardhur...

Historia e çiftit shqiptar në Milano që u bë virale me gjestin e tyre...

Duket si një nga ato historitë që tregohen me raste festash, me gjeste bamirësie që i bëjnë njerëzit më të ndjeshëm e i mbushin...

SHSHA në Çikago: Duhet të lajmërohet bota se Ivica Daçiç dhe Serbia kishin bërë...

Institucionet e shtetit të Serbisë po udhëhiqet nga individë me duar të përgjakura në kohën kur kryekrimineli Sllobodan Millosheviq kishte bërë gati skenarin shfarosës...

KLUBET PROMOTOR TË AKTIVITETEVE NË TË MIRË TË KOMBIT

Në edicionin e dhjetë të Odës së Mërgimit në tv Syri Blue, autori dhe drejtuesi i sajë Nexhat Abdiu, kishte sjellë në  Odë një...

Emri/ “Skifteri” shqiptar bën namin në Londër, ja si tentoi të vrasë dhe dy...

Një shqiptar i akuzuar për grabitjen e një biznesi të njohur nuk ka pranuar fajin. Bëhet fjalë për 22-vjeçarin shqiptar Daniel Muka i cili u...

Lajmet e fundit

Frizeri me famë ndërkombëtarë Vedat Sulemanov nga Maqedoniae Veriut pjesë e rubrikës «Bardh e...

SYRI.TV: Përshëndetje Vedat Sulemanov mir se na erdhët në rubrikën "Bardh e Zi"  te portalit Syri.tv nga Mërgata,  faleminderit që pranuat ftesën...

Shoqata e Mjekeve Shqiptarë në Gjerman organizon tribun me mjekët shqiptar

Në prani të  e 150 Mjekeve Shqiptarë, Shoqata e  Mjekeve Shqiptarë nga Gjermania ka mbajtur  takimin me 11.09.2021. Takimi...

Kryeministri Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Roli dhe kontributi i shqiptarëve në Kroaci dhe mundësitë e bashkëpunimit me Kosovën, ishim temë e takimit ndërmjet Kryeministrit të Republikës së...