At Antonio Bellushi, vizitoi selinë e LAPSH-it në Suhr

Musafirët i mirëpriti me shumë dashamirësi, veprimtari i njohur e i dëshmuar i çështjes kombëtare, z.Riza Demaj, i cili, asnjëherë nuk pritoi dhe nuk...

Arrestohet shqiptari dy vjet pasi vrau punëdhënësin italian gjatë grabitjes, ja emri

Një shqiptar është identifikuar si një nga vrasësit e Pasquale Guarino, bujk, i vrarë dy vjet më parë gjatë një grabitjeje në frutoren e...

Pse, Gripi po përhapet në Zvicër

Gjatë javës së kaluar 120 mjekë në sistemin e raportimit të ashtuquajtur “Sentinell” kanë raportuar më shumë se 17 raste të dyshuara të gripit....

Shqiptari nga Podujeva, hero në Austri – shpëton jetën e një 14 vjeçari

Muharrem Behrami nga Podujeva i cili punon dhe vepron në Linz të Austrisë, është bërë hero në këtë shtet. Krejt kjo ka ndodhur pasi që...

„Bijt e Shqipes“ në Filadelfia në Paradën e Ditës së Faleminderimeve „Mayfair Thanksgiving Parade“

Shoqata “Bijtë e Shqipes”, ka gjetur rastin të paraklaojë me një grup fëmijësh me veshjet tona popullore, dhe flamurin tonë kombëtar, duke i dhënë...

Aksident i rëndë në Itali, një i vdekur e 6 të lënduar, mes tyre...

Një aksident i rëndë ka ndodhur  mbrëmjen e djeshme në rrugën nga Casetta në drejtim të Sienas. Një makinë është përplasur me një furgon. Nga...

Kokainë e pastër, arrestohet shqiptari në Itali

Një shqiptar i moshës 40-vjeçare, pa precedentë penalë, u arrestua nga policia italiane e Urbino. Shqiptari u arrestua këtë të enjte, në periferi të qytetit...

Gazetaret botëror ACANU-Gjenevë shënojnë 70-vjetorin e shoqatës së tyre në OKB. Aty edhe një...

Shoqata e Korrespondentëve të Kombeve të Bashkuara (ACANU) u themelua më 9 shkurt, 1949, ajo menjëherë u përqafua nga vlerat e lirisë, drejtësisë dhe...

Si u arratis shqiptari nga burgu i vdekjes

Qendra persona janë mbledhur në shenjë proteste dhe kanë bërë thirrje për mbylljen e menjëhershme një qendrës së paraburgimit Dungavel në Skoci. Qendra e paraburgimit...

Deputetja e Parlamentit kroat Ermina Lekaj Prljaskaj, vizitoi LAPSH-in në Suhr të Zvicrës

Para ca ditësh në Zvicër, qëndroi deputetja e Parlamentit të Kroacisë, zonja, Ermina Lekaj Prljaskaj. Vizita e saj me bashkëshortin, ishte vizitë familjare, megjithate,...

Lajmet e fundit

Denoncimi i rëndë: Drejtësia kosovare e kapur nga pushtetarët dhe nëntoka kriminale

“Sistemi i kalbur dhe i kapur nga nëntoka kriminale bashkë me pushtetarët e inkriminuar deri te kreu i shtetit, me ngritjen e aktakuzave te...

Shkenca thotë se të lindurit në muajin nëntor janë më të veçantët

Muaji i lindjes sonë ndikon në shumë aspekte të jetës sonë. Në personalitetin tonë, në aftësitë tona dhe në shëndetin tonë. Këtu nuk është fjala...

NOSTALGJIKËT E FRYMËS JUGOSLLAVE ETIKETOJNË DIASPORËN SHQIPTARE!

Kohët e fundit njëri pas tjetrit, ish nostalgjik të frymës jugosllave, me lehtësi të pashpjegueshme, në emër të fjalës së lirë, fyejnë e etiketojnë...