Presidenti Meta, i ftuar nderi në senatin amerikan

Uashington., D. C. (Bota sot 5 Janar 2019): Presidenti i Republikës së Shqiperisë Sh. T. Z. Ilir Meta, ishte i Ftuar Nderi në Senatin amerikan...

Media zvicerane zbulon prapaskenat misterioze të Kumanovës, kush e planifikoi konfliktin kundër shqiptarëve?

Një grup shqiptarësh janë dënuar me burgime të gjata në Shkup. Ata kishin qëlluar me armë zjarri në drejtim të policisë. Ka dyshime se ndërkohë...

Gashi: Nisma e Unionit të Bizneseve të avancojë në fazë tjetër

Zv. Kryeministri / Ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi, në Gjermani hapi takimin e parë të anëtarëve Premium të Unionit të Bizneseve...

Demonstratë në Bernë kundër WEF-it dhe Trumpit

Pasditen e sotme, në Bernë kanë demonstruar rreth 1500 veta kundër Forumit Ekonomik Botëror (WEF) që do të mbahet në Davos. Demonstruesit janë nisur...

Prej tash diaspora paguan online policën kufitare

Ministria e Diasporës, Ministria e Punëve të Brendshme bashkë me përfaqësuesit e Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS), kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi, me qëllim...

SHKH “Sali Çekaj”, humanitet dhe atdhedashuri në vepër

Reportazh nga Darka e Lamës në Büron të Lucernit (Zvicër) Shoqata Kulturore Humanitare“ Sali Çekaj“ me 16.12.2017 në Büron të Lucernit  (Zvicër), në mënyrë madhështore...

Edhe në mërgatë përkujtohen demostratet e 81-shit

Në organizimin e LVV-së për Zvicër dhe pika në Raperswill të St.Gallenit, në mesin e shumë bashkatdhetarëve dhe protogonistëve të demostratave të vitit 1981...

Sondazhi: Shumica e shqiptarëve mbështesin Shqipërinë Etnike

Sondazhi i Gallup, është mbajtur shtatë vjet më parë dhe ka treguar se 62.8 për qind në Shqipëri dhe 81 për qind në Kosovë...

Shqiptarja rrezikoi të hidhte në erë gjithë lagjen: theu valvulat dhe vidhte gaz prej...

Karabinierët e rajonit të Fasano kanë proceduar në liri një grua shqiptare 39 vjeçe me iniciale S.A. sepse kishte vjedhur sasi të madhe gazi. Pas...

Aeroporti i Cyrihut anulon 80 fluturime dhe aterrime

Moti i ligë, me borë, shi e furtunë që po mbretëron dje dhe sot ka prishur planet e fluturimit të disa aeroporteve të Evropës...

Lajmet e fundit

Në Universitetin e Cyrihut: një fillim i mbarë për qindra studentë shqiptarë

Vetëm sonte mbi 120 studentë shqiptarë, ndër ta shumica femra ia mësynë vitit të ri akademik nga të cilët vetëm në vitin e parë...

Keshilla Mjeksore … Per ata qe zgjohen naten..

Për ata që ngrihen natën për të kontrolluar per ndonje zhurme ne shtepi , per te pire uje ose te urinojnë!! Nje keshille e...

“Jam Shqiptar” projekti që do t’u mundësojë fëmijëve shqiptarë në Diasporë të njohin Shqipërinë

Tashmë çdo fëmijë shqiptar që jeton në Diasporë do të ketë mundësinë ta njohë më mirë Shqipërinë falë projektit “Jam Shqiptar”. Një nismë kjo...