Kryetari Haliti takon bashkatdhetarët tanë në Radstad të Austrisë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti me ftesë të Shoqatës Kulturore Shqiptare "Kosova" po qëndron për vizitë në Radstad të Austrisë. Në vazhdë...

Polemikë në Zvicër: Të përmendet apo jo nacionaliteti i shkelësve të ligjit?

Shefi i Departamentit të Sigurisë të qytetit të Zürichut Richard Wolff është politikan i majtë. I përket partisë Alternative Liste (AL), e cila është...

Dy familje shqiptare në Francë drejt dëbimit, komuniteti ngrihet në protesta

Dy familje shqiptare që jetojnë në Francë rrezikojnë të dëbohen për në Shqipëri. Por pas një thirrjeje të Lidhjes së të Drejtave të Njeriut...

E pat puna e shqiptarëve që janë në Zvicër si dhe atyre që kanë...

Procedurat e azilit do të përshpejtohen. Këshilli Federal miratoi disa urdhra për të shpejtuar procedurat e azilit. Ai gjithashtu specifikoi listën e vendeve të...

SHBA: Drama e depertimit të familjeve shqiptare, përfshinë edhe një grua shqiptare me 3...

CHESHIRE, CT - Mbas rastit kur pas 30 vitesh në SHBA, ku riti tre fëmijë, punoi dhe pagoi taksa, në Sterling Heights, Detroit, MI, Zahrija...

Nura: Do të japim subvencione për bizneset nga diaspora

Zëvendësministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Faruk Nura, shumë shpejt do të marrë pjesë në një takim me bashkatdhetarët në Zvicër. Në këtë takim Nura...

Luftë mes shqiptarëve dhe rusëve në Austri, shqiptarët dalin “fitues”

Gjatë një zënke në mes disa personave, natën e së dielës, në Klagenfurt të Austrisë janë lënduar pesë persona, ndërsa një rus 20-vjeçar ka...

Ky është plaku 80 vjeçar që ja mori jetën 19 vjeçares shqiptare në Zvicër

Javën që e lamë pas në Zvicër ndodhi një aksident i tmerrshëm që plaku Zahnarzt K. S. (80) mori jetën e një shqiptareje të...

Kush është John Alite, mafiozi shqiptar i cili rrëzoi “Cosa Nostra-n”

 John Alite, shqiptari me origjinë nga Gjirokastra, i lindur dhe i rritur në Queens të NYC, nga i biri i një taksixhiu, tek i...

U mbajt festivali i XV i krijuesve nga diaspora

Qyteti i Malmës në Suedi, mbrëmë mblodhi krijuesit shqiptarë letrarë dhe muzikorë që veprojnë në Diasporë. Ata për të pesëmbëdhjetën herë me rradhë u...

Lajmet e fundit

(Video) Albertoz Murtaj, trajneri i FC Besa Biel, i ftuar në emisionin Sportin Shqiptar...

Në emisionin e 10-të, Sporti Shqiptar në Zvicër, i ftuar është Albertoz Murtaj, trajner i FC Besa...

Mërgimtarët ambasadorët më të denjë të Republikës së Kosovës

Shkruan: Florim Zeqa Ashtu çfarë ka qenë Ministria e Diasporës, e cila gjithnjë ka vepruar ndaras dhe në çakordim...

Shqiptarja Majlinda Sulejmani kandidate për parlamentin kantonal të St. Galenit, ...

Syri.tv: Kush është kandidatja shqiptare në Zvicër Majlinda Sulejmani?  Majlinda Sylejmani: Jam e lindur me 5. prill në...